کد خبر: 3714957
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۱
ایکنا بررسی می‌کند؛
گروه فعالیت‌های قرآنی - در پی اعتراض برخی از جاماندگان از ثبت نام مسابقات مرحله شهرستانی چهل‌و‌یکمین دوره مسابقات قرآنی اوقاف شهرستان اراک، مراتب را از رئیس اداره قرآنی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی جویا شدیم.

به گزارش ایکنا از استان مرکزی، در کش‌و‌قوس برگزاری مرحله شهرستانی مسابقات قرآن اوقاف گاه نشانه‌هایی از سهل‌انگاری متسابقانی که سال‌ها در مسابقات قرآن شرکت می‌کنند؛ دیده می‌شود، به طوری که این افراد حتی زحمت ثبت‌نام به خود نداده و قصد دارند از هر راهی در مسابقات شرکت کنند، آیا این عدالت است که برخی افراد منظم، از نقاط دورافتاده و روستاها در اولین مرحله حضور در مسابقات که مرحله ثبت‌نام است شرکت کرده ولی در مرکز استان شاهد بی‌نظمی متسابقان باسابقه و به اصطلاح خاک میدان خورده باشیم؟ مراجعه تعدادی از متسابقان باسابقه در روز برگزاری آزمون مرحله شهرستانی اراک بدون ثبت‌نام و اعتراض آنان به رفتار قاطع داوران مبنی بر عدم شرکت در آزمون، ما را برآن داشت که مراتب را از رئیس اداره قرآنی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان جویا شویم.

شیوه غلط برخی از متسابقان برای شرکت در مسابقات قرآن اوقاف
حجت‌الاسلام عبدالله حسینخانی، رئیس اداره قرآنی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی در این‌باره گفت: آزمون مرحله شهرستانی چهل‌و‌یکمین دوره مسابقات قرآن اوقاف شهرستان اراک، هفته گذشته برگزار شد، تعدادی از متسابقان با سابقه و چهره‌های شناخته شده استان قصد داشتند بدون ثبت‌نام در آزمون شرکت کنند که با برخورد قاطع داوران مواجه شدند.
وی بابیان اینکه هیچ فردی بدون ثبت‌نام در سایت، حق شرکت در آزمون مسابقات را ندارد و این موضوع در آیین‌نامه مسابقات به صراحت بیان شده است، اظهار کرد: پس از اینکه افراد از شرکت در مسابقات اراک نا‌امید شدند قصد داشتند از طریق شهرستان‌ها اقدام کنند که این حرکت نیز برخلاف قانون مسابقات است.
حجت الاسلام حسینخانی ادامه داد: مطابق قانون نمی‌توان از ظرفیت شهرستان‌های دیگر برای شرکت در مسابقات استفاده کرد، افراد می‌توانند فقط در مسابقات محل سکونت شرکت کنند، مگر سربازان و دانشجویان که مدت تحصیل یا سربازی خود را در این مناطق سپری می‌کنند. افراد شاغل نیز با ارائه گواهی معتبر می‌توانند از این فرصت استفاده کنند.
این مقام مسئول افزود: ارائه گواهی معتبر نیز راستی آزمایی خواهد شد، ما به هیچ قیمت اجازه نمی‌دهیم حق متسابقان شهرستانی تضییع شود، اما طبق سخنان خود جاماندگان از آزمون، وجه شرعی بودن این مهم برای آنان چندان اهمیتی ندارد. بنده به تمام ادارات شهرستان ابلاغ کردم که اجازه ثبت‌نام ندارند، این افراد برای رسیدن به حقی که ندارند حتی از سازمان اقدام کردند که عوامل اجرایی سازمان نیز بیان کردند ملاک، ثبت‌نام در مسابقات است و در نهایت استان در این مورد تصمیم می‌گیرد، چرا که هرگونه کوتاهی و تضییع حق دیگران، کل مسابقات زیر سؤال می‌برد. گویا ثبت‌نام برخی متسابقان اراکی در مسابقات دیگر شهرستان‌ها چیز جدیدی نیست و این حق متسابقان شهرستانی سال‌هاست که از بین می‌رود.
وی اضافه کرد: بازماندگان از ثبت‌نام اظهار می‌کنند که امسال ما میزبان مرحله کشوری مسابقات هستیم و بهتر است ما در این آزمون شرکت کنیم، در جواب به این افراد باید بگویم شما بیشتر از یک‌ماه فرصت برای ثبت نام داشتید، حتی برخی از افراد که وقت کافی برای ثبت‌نام نداشتند عوامل اوقاف ثبت‌نام آنان را انجام دادند اما این دوستان حتی زحمت اینکار را نیز به خود ندادند.
حجت الاسلام حسینخانی تصریح کرد: اگر قرار باشد آزمون مرحله شهرستانی دوباره برگزار شود باید تمامی افراد در آزمون شرکت کنند و آزمون برای تعداد محدود برگزار نمی‌شود. البته بعید است که این آزمون تکرار شود. مسابقات در مراحل مختلف با قدرت طبق آیین‌نامه انجام می‌شود.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: