کد خبر: 3752835
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۷ - ۰۲:۲۵
گروه فعالیت‌های قرآنی – در خلال برگزاری رقابت‌های رشته حفظ موضوعی چهل و یکمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم تعدادی از متسابقان اعتراضاتی داشتند که علت آن را جویا شدیم.

اعتراض برخی متسابقان رشته حفظ موضوعی/ سوالات ناعادلانه بود

حسین فرخی‌مقدم، شرکت کننده رشته حفظ موضوعی و معارف قرآن از ایلام، پیرامون اعتراض خود به نحوه طراحی سؤالات در گفت‌و‌گو با ایکنا از استان مرکزی، گفت: در بخش سوم که مربوط به بخش کلام بزرگان از جمله رهبری است سؤالات بی‌ربط است.
وی تصریح کرد: سؤالات گاه کمی نامفهوم است و سؤالات من و یکی از دوستان کاملاً نامفهوم بود. گاه سؤالات بسیار واضح است و متسابق راحت به آنان پاسخ می‌دهد. بنده تا قبل از این مرحله نیم‌نمره جلو بودم با این سؤال نزدیک به سه نمره عقب افتادم.
فرخی ادامه داد: تشخیص آیه‌ای که بنا بر قرعه بر من افتاده خیلی سخت‌تر بود و حفظ آن هم سخت‌تر بود. هرچند من آیه را تلاوت کردم. سؤالات ناعادلانه بود و در مرحله فینال بخش به این مهمی سؤالات باید دارای وزنه‌ای باشد که نبود. این اشکالات در مسابقات سال گذشته نیز دیده شد.
از وی در مورد نظر داوران پرسیدم که گفت: آنان می‌گویند برحسب قرعه است. اما بهتر است داوران در طرح سؤال دقت بیشتری کنند تا عدالت رعایت شود. آنان می‌گویند اگر همان آیه‌ای که مد نظر ماست نگویید، 4 نمره کم می‌شود. فکر کنم چهار نمره زیاد است و بهتر است نمرات منفی کمتری برای آن در نظر گیرند. حرف من این است که سؤالات در این بخش وزنه داشته باشد تا متسابقی قربانی نشود. بنده یا فرد دیگری فرقی نمی‌کند.

اعتراض برخی متسابقان رشته حفظ موضوعی/ سوالات ناعادلانه بود
به گزارش ایکنا، هاشم وحیدیان، شرکت‌کننده اهل تسنن در رشته حفظ موضوعی و معارف قرآن از استان خراسان رضوی اهل تربت جام، در پی اعتراض خود به طرح سؤالات بیان کرد: سطح مسابقات در مقدماتی، نیمه نهایی و فینال خیلی بالا بود و رقابت بسیار نزدیک بهم بود و همه باانرژی تمام آمدند. البته مسابقات نواقصی هم داشت.
وی ادامه داد: بنده به تمام محتویات موجود در کتابچه حفظ موضوعی مسلط شده بودم ولی در بخش سخنان رهبری برای بعضی‌ها کلیپ‌های ساده و واضح پخش شد و قرعه من بسیار سخت و پیچیده بود، اما من گذشت کردم. هدفم از شرکت در مسابقات اعتلای فهم قرآنی است. امید است برای سال‌های آینده این نواقص رفع شود. پیشنهاد می‌کنم کارشناسان برای طرح سؤال و برقراری وزنه بیشتر دقت کنند.
وحیدیان تصریح کرد: میزبانی استان مرکزی عالی است. دوست دارم داخل شهر هم می‌رفتیم. در مقایسه با چند استان قبلی اینجا بهترین استقبال و پذیرایی را داشت. داوری هم خوب بود. مواردی هم بود که با آنان مطرح کردیم.

اعتراض برخی متسابقان رشته حفظ موضوعی/ سوالات ناعادلانه بود
به گزارش ایکنا؛ حجت‌الاسلام حسین صدیقی، دبیر بخش معارف مسابقات قرآن اوقاف اراک، در پاسخ به معترضان گفت: طراح سؤال آقای هاشمی است که مؤلف کتاب هم است و بیشترین کتاب را در زمینه حفظ موضوعی تهیه کرده است. کلاً تشخیص آیه‌ کلام رهبری یا دیگر بزرگان بخش مشکلی است. آنان باید متناسب با سخنان ایشان آیه‌ای مرتبط را تلاوت کنند. مسابقات به طور طبیعی دشواری‌هایی دارد، ولی مورد مهم این است که با توجه متن کتاب همه موارد قابل پاسخگویی بود. سؤالات این بخش برحسب قرعه بود.
وی بیان کرد: نکته قابل توجه اینکه مسابقات استرس بالایی دارد. سؤالات از نظر بقیه راحت و از نظر خود فرد سخت است. سخن بزرگان هم راحت است و هم سخت. از طرف دیگر یک سؤال تعیین‌کننده نیست. آنان در 5 بخش با هم رقابت می‌کنند.
صدیقی ادامه داد: همه با هم قصد داریم به مردم نشان دهیم قرآن در زندگی کاربردی است. برای نشان دادن آن باید مدل‌های جدیدی از نشر مفاهیم قرآن ارائه شود. تغییرات امسال نسبت به سال گذشته مورد رضایت متسابقان بود. مسابقات باید به سمتی رود تا بهتر از این برگزار شود.
به گزارش ایکنا؛ حجت‌الاسلام هاشمی، داور مرحله فینال بخش معارفی رشته حفظ موضوعی و معارف قرآن و طراح سؤال این رشته، در پاسخ به معترضان گفت: در تمام رشته‌های که برگزار می‌کنیم حتی در رشته‌های ورزشی قرعه‌کشی انجام می‌شود. به قول فوتبالیست‌ها برخی تیم‌ها در گروه مرگ می‌افتند اما در این مسابقات هیچ گاه عدالت مسابقات را زیر سؤال نمی‌برند چون قرعه‌کشی سخت و آسان دارد.
وی ادامه داد: بخشی از مسابقات معارف رشته حفظ موضوعی سخنان رهبری است که باید آیه تشخیص می‌دادند. خب طبیعتاً موارد زیادی از سخنان رهبری یا دیگر بزرگان نداریم که صراحتاً به آیه قرآن اشاره کرده باشند. خیلی هم حق انتخاب نداشتیم و بین 8 آیتم انتخاب کردیم. پیش می‌آید فردی قرعه راحت داشته باشد و فرد دیگری قرعه سخت. نکته جالب این است که فردی که سؤال جواب می‌داد 5 نفر بعدی می‌گفتند راحت بود که نشان از استرس بالای مسابقات دارد. برای طرح سؤالات قرعه‌کشی نمی‌توان خط‌کش راحتی و سختی گذاشت.
هاشمی افزود: مسابقات حفظ موضوعی از سطح فوق‌العاده بالایی برخوردار است. رقابت نزدیک و جذاب بوده و اثرگذاری در زندگی بالاست. حفظ موضوعی فن سخنوری انسان را افزیش می‌دهد. پیشنهاد می‌دهم شما خبرنگاران به سمت حفظ موضوعی رفته و پوشش اخبار در این حوزه را کامل‌تر انجام دهید.
وی اضافه کرد: میزبانی اراک خوب است. ما فعالان قرآنی باید در کار قرآنی انجام وظیفه کرده و یکدیگر را تشویق کنیم. نکات مثبت را هم را بازگو کنیم تا باعث هم‌افزایی شویم. گاهی اوقات دنبال نقص‌ها می‌گردیم که درست نیست. سه سال مسابقات معارف در اوقاف برگزار نمی‌شد. باید رسانه‌ها به این مسابقات توجه کنند و شرکت‌کنندگان تشویق شوند.
در پایان داور این دوره از مسابقات قرآن اوقاف در رشته حفظ موضوعی گفت: آیتم‌ها طوری انتخاب می‌شود تا بازخورد خوبی داشته باشد که صحبت آقا را منطبق با قرآن دانسته و عمل کنیم. با وجود اعتراض‌های غیر‌منصفانه نباید کار خوب زیر سؤال رود.
یاداور می‌‌شود وحید هاشمیان از خراسان رضوی رتبه اول و فرخی‌مقدم از ایلام رتبه دوم رشته حفظ موضوعی و معارف قرآن را به خود اختصاص دادند.
انتهای پیام

مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مصطفی فریدونی
|
United States
|
۱۳۹۷/۰۷/۱۳ - ۲۱:۰۶
0
0
باسلام. بنده تا قبل از مرحله آخر(مرحله ۴) نفر اول بودم. با بی عدالتی و هجمه دو نفر فوق (متسابق) در مسابقات بنده سوم شدم. حرف های فوق گفته شده صحیح نیست و مصاحبه از صداقت سالمی برخوردار نیست. تقاصای مصاحبه در تکمیل عرایص فوق دارم. باتشکر.فریدونی
مصطفی فریدونی
|
United States
|
۱۳۹۷/۰۷/۱۳ - ۲۱:۲۴
0
0
باسلام. حرف های دونفر متسابق منصفانه نیست. غیر واقعیت است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: