کد خبر: 3813131
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۳
گروه اجتماعی ــ مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده گفت: دبیرخانه دائمی نکوداشت مفاخر زن ایران از ۲۲ خرداد در استان مرکزی و موزه مفاخر اراک مستقر می‌شود.

به گزارش ایکنا از استان مرکزی، فریبا نظری‌پورکیایی، مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده، صبح امروز، 30 اردیبهشت‌ماه در جلسه کارگروه تخصصی بانوان و خانواده استان مرکزی که در سالن جلسات استانداری مرکزی برگزار شد، با اشاره به نظم حاکم در استان به لحاظ برگزاری جلسات کارگروه، بر لزوم توجه به فهم درست از مسائل حوزه بانوان، پرهیز از موازی‌کاری و بهره‌وری مناسب تأکید کرد و افزود: در طرح توانمندسازی زنان ساکن در سکونت‌گاه‌های غیر‌رسمی همکاری بین‌دستگاهی مناسبی دیده شده است.

وی تصریح کرد: مشکل موجود در بحث توانمندسازی زنان این است که عموماً افراد بدون توجه به قواعد و مبانی فکری حوزه کسب و کار و تجارت وارد بازار کار می‌شوند، تسهیلات ریالی دریافت می‌کنند و این امر گرفتاری‌هایی را به دنبال دارد.

نظری با اشاره به اینکه در مواردی شاهد هستیم که زنان سرپرست خانوار کمتر از ۱۸ سال سن دارند و حتی برای کسب درآمد مشروع نیز درگیر موانعی می‌شوند چراکه از نظر بانک، این زنان کمتر از سن قانونی سن دارند و حتی گاهی این موارد درگیر موضوعات سیاسی، هیجانی و احساسی می‌شود.

وی اظهار کرد: تا قبل از ورود افراد به بازار کسب و کار و موضوعات تسهیلاتی با زنانی مواجه هستیم که شاید متوجه توانایی خود در کسب درآمد نبوده‌اند و در گام اول باید اعتماد به نفس و باور درونی را برای آنان ایجاد کرد.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه زمان آگاهی‌رسانی و آموزش یک‌سویه به زنان و مردان در خصوص حقوق فردی و اجتماعی به سر رسیده است، افزود: همه مسائل باید در یک عرصه و میدان دیده شود و در طرح توانمندسازی زنان ساکن در سکونت‌گاه‌های غیر‌رسمی نیز باید مجموعه‌ای از آموزش‌ها و مهارت‌های فردی و اجتماعی دیده شود. آموزش تک‌سویه تنها شکاف در خانواده و جامعه ایجاد می‌کند و اگر خواهان حال خوب جامعه هستیم باید حال اعضای خانواده به عنوان سلول‌های بنیادین جامعه خوب باشد.

مشاور وزیر کشور در امور بانوان بر لزوم انجام ارزیابی اثربخشی طرح مذکور توسط دستگاه‌های خارج از اجرا و سیاست‌گذاری طرح تأکید کرد.

وی با اشاره به شعار سال ۹۸ دفتر بانوان وزارت کشور «رونق تولید، تحکیم خانواده و توسعه پایدار» گفت: کارگروه اشتغال در کل کشور درگیر بروکراسی طولانی و برگزاری جلسات دیرهنگام است و به همین دلیل با دستور صریح وزیر کشور در سال گذشته شناسایی واحدهای تولیدی دچار چالش در دستور کار قرار گرفت، این واحدها نباید به هیچ‌وجه گرفتار تهدید تعدیل نیرو باشند و بروکراسی تشکیل کارگروه نیز باید رفع شود. ما مدیران برای خدمت به مردم منتصب شده‌ایم و باید از شعار نیز فاصله بگیریم.

نظری اضافه کرد: سال گذشته مکاتبه‌ای با استانداران صورت گرفت و براساس آن دستگاه‌های اجرایی موظفند به جهت اهدای هدایا در مناسبت‌های مختلف به اقشار مختلف، حتما اولویت را به خرید صنایع دستی خاصه تولیدات بانوان اختصاص دهند که این امر اشتغال تولید و رونق اقتصادی را به همراه دارد.

وی با طرح این سؤال که آیا در سکونت‌گاه‌های غیررسمی پارک بانوان وجود دارد یا خیر و آیا تجهیز شده است؟ افزود: باید مدام رصد شود که در کدام مناطق نیازمند توسعه امکانات هستیم. مسلما برای جلوگیری از رفتن کودک یا نوجوان ساکن در سکونت‌گاه‌های غیررسمی به سمت آسیب‌های اجتماعی باید جایگزینی برای آنها تعریف شود.

نظری تصریح کرد: علاوه بر کاستی‌ها باید داشته‌های موجود در کشور را نیز برجسته کرد، اگر اتفاقی همچون خشونت خانگی و اجتماعی رخ می‌دهد باید در کنار انعکاس آن داشته‌ها را نیز باید انعکاس داد و برای مثال باید اطلاع‌رسانی کرد که چه میزان زنان موفق و مفاخر در استان‌ها و کشور وجود دارد و خوشبختانه این اتفاق از استان مرکزی کلید خواهد خورد.

وی با اشاره به برگزاری نشست نکوداشت مفاخر زن استان در ۲۲ خردادماه سال ۹۸ بیان کرد: در کنار برگزاری این نشست دبیرخانه دائمی نکوداشت مفاخر زن ایران از ۲۲ خرداد در استان مرکزی و موزه مفاخر اراک مستقر می‌شود.

مشاور وزیر کشور در امور بانوان در خصوص بیمه مشاغل خانگی در حوزه صنایع دستی با بیان اینکه می‌توان در مواردی استثنا و انعطاف قائل شد، افزود: سال گذشته رایزنی‌هایی انجام شد که در صورت امکان تعدادی از فرودگاه‌های بین‌المللی غرفه‌هایی به صورت free shop جهت عرضه و فروش تولیدات زنان اختصاص دهند که البته باید تولیدات فاخری باشند، همچنین گردشگری مفاخر و مشاهیر نیز باید جدی گرفته شود و استان مرکزی به عنوان بهشت مفاخر و مشاهیر باید از این ظرفیت استفاده کند.

زهرا فرجی، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی نیز در این جلسه گفت: 65 هزار زن در 13 سکونت‌گاه غیر‌رسمی شهرستان اراک سکونت دارند که ایجاد اشتغال برای آنان باید در دستور کار مسئولان استان قرار گیرد. طرح توانمند‌سازی خانه به خانه برای بانوان با هدف ایجاد چرخه کامل تولید و اشتغال در استان مرکزی اجرا می‌شود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: