کد خبر: 3821718
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۴
گروه فرهنگی - مسئول مرکز حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه روح‌الله استان مرکزی از تهیه، آماده‌سازی و رونمایی از فرهنگ‌نامه جامع شهدای استان در ۲۵ جلد خبرداد و گفت: این کتاب همزمان با برگزاری کنگره نهایی ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی و نقش امام راحل در دفاع مقدس رونمایی می‌شود.

فرهنگنامه جامع شهدای استان مرکزی تدوین می‌شود/ جای خالی اجلاسیه شهدای قرآنی در کنگره 6200 شهید استان مرکزی

به گزارش ایکنا از استان مرکزی، غلامرضا کریمی، مسئول مرکز حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه روح‌الله استان مرکزی، امروز، دوم تیر‌ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه به منظور تشریح جزئیات اجلاسیه 1200 شهید فرهنگی و 900 شهید دانش‌آموز استان مرکزی که در سالن جلسات اداره کل آموزش و پرورش برگزار شد گفت: اجلاسیه شهدای فرهنگی و دانش‌آموز یکی از 12 اجلاسیه‌‌ای است که در استان در قالب کنگره 6200 شهید استان و نقش امام خمینی(ره) در دوران دفاع مقدس برگزار می‌شود.

وی از برگزاری سه اجلاسیه سال گذشته تحت عنوان اجلاسیه سنگرسازان بی‌سنگر در فراهان، اجلاسیه کارگری در ساوه، اجلاسیه مدافع حرم در دلیجان خبرداد و افزود: اجلاسیه شهدای فرهنگی و دانش‌آموز چهارمین اجلاسیه از برنامه‌های کنگره نقش حضرت امام خمینی(ره) در دوران دفاع مقدس و 6200 شهید استان است که این اجلاسیه پنجشنبه ششم تیرماه در مصلای بیت‌المقدس اراک برگزار می‌شود.

کریمی با بیان این نکته که پرداختن به نقش حضرت امام(ره) در دوران دفاع مقدس تنها به استان باز نمی‌گردد و ایشان شخصیتی فراملی دارند که باید در همه ابعاد به آن پرداخته شود، اظهار کرد: کمیته نقش امام راحل در دوران دفاع مقدس از کمیته‌های اصلی است.

این مقام مسئول ادامه داد: یکی از دغدغه‌های سپاه در استان پرداختن به فعالیت‌های گروه‌های پیشینه‌رزم است، جا داشت در این حوزه اقدامی فاخر و ماندگار صورت گیرد و نقش این افراد را برای نسل‌های بعدی تبیین کنیم؛ ازاین‌رو ستاد پیشینه رزم با گروه‌های مختلف تشکیل شد.

تألیف بیش از 100 عنوان کتاب در ستاد کنگره

وی اضافه کرد: تولید و تالیف بیش از 100 عنوان کتاب در حوزه شهدا و دفاع مقدس در ستاد کنگره در حال پیگیری است تعدادی از کتب رونمایی شده و سایر کتاب‌ها در حال تدوین و آماده‌سازی است که تا سه ماه آینده و برگزاری کنگره نهایی تمام کتب در اختیار جامعه هدف قرار می‌گیرد.

سرهنگ کریمی از تهیه، آماده‌سازی و رونمایی از فرهنگ‌نامه جامع شهدای استان در 25 جلد خبرداد و گفت: این کتاب همزمان با برگزاری کنگره نهایی رونمایی می‌شود.

وی به برنامه‌ریزی بازدید از خانواده شهدا در حوزه‌‌های مختلف اشاره کرد و افزود: اغلب برنامه‌ها در قالب کارگروه اهداف تعریف شده را پشت سر گذاردند، از تمامی خانواده‌های معظم شهدا بازدید شده و تمثال شهید در قالب تابلو فرش و تندیس کنگره به خانواده‌ها تقدیم می‌شود همچنین از تمامی خانواده‌های شهدا به طور رسمی جهت حضور در اجلاسیه نهایی دعوت می‌شود.

کریمی نامگذاری اماکن با نام شهدا در سطح استان و شهدای شاخص تا شهریورماه، نصب المان‌های مختلف در سطح استان، آماده‌سازی و ساخت پارک موزه و گنجینه شهدای دفاع مقدس به همت اداره کل حفظ آثار و استانداری مرکزی و سایر دستگاه‌ها را از دیگر برنامه‌های اجرایی برشمرد.

جای خالی اجلاسیه شهدای قرآنی در کنگره 6200 شهید استان مرکزی

این مقام مسئول در پاسخ به سوال خبرنگار ایکنا مبنی بر اینکه آیا زیرمجموعه کنگره 6200 شهید استان و نقش امام راحل در دوارن دفاع مقدس اجلاسیه شهدای قرآنی نیز در نظر گرفته شده است یا خیر، گفت: 12 اجلاسیه برای کنگره اصلی نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و 6200 شهید استان در نظر گرفته شده است اما اجلاسیه خاصی برای شهدای قرآنی نداریم، اگر گروه، جمع خاص، نهاد یا سازمانی باشد که بخواهد اجلاسیه‌ای برگزار کند می‌تواند در ستاد کنگره مطرح و مصوبه‌ای در این زمینه داشته باشیم تا اجلاسیه برگزار شود.

مسئول حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه روح‌الله استان مرکزی با بیان اینکه اجلاسیه‌ها سیاست کلی دارند، اظهار کرد: تقریبا کنگره‌های بزرگ همه استان‌ها در قالب 10 تا 12 اجلاسیه برگزار می‌شود، در اجلاسیه‌ها قرار بر این نیست که جامعه هدف را خُرد کنیم چراکه زمان‌بر بوده و کار با گستردگی انجام می‌شود، البته بسیاری از شهدای قرآنی در قالب دیگر اجلاسیه‌ها از آنان نام برده می‌شود. سیاست کلی این ‌کنگره ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است به گونه‌ای که برگزاری این آیین، بهره‌گیری از ظرفیت خیرین و کاهش هزینه‌های اضافی است.

وی در پایان گفت: برگزاری اجلاسیه طلاب و روحانیون، نقش بهداری رزم و جامعه پزشکی، ورزشکاران، پیشکسوتان جهاد و نیروهای مسلح، شهدای بانوان، دانشگاهیان و اجلاسیه نهایی کنگره از دیگر اجلاسیه‌های کنگره حضرت امام‌(ره) و ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی است.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: