کد خبر: 3821942
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۲
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ مدیر‌کل تبلیغات اسلامی استان مرکزی گفت: در بحث مشارکت دستگاه‌های متولی در امور قرآنی باید توجه داشت که جدیت در کار مهم‌ترین اصل است و برای اینکه کار بصورت جدی پیش برود قبل از همه باید خود ما جدی باشیم زیرا کار قرآنی با تعارف انجام نمی‌شود.

به گزارش ایکنا از استان مرکزی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین صفر قربان‌پور، مدیر‌کل تبلیغات اسلامی استان مرکزی، روز گذشته، دوم تیر‌ماه در نشست کارشناسان قرآنی ادارات تبلیغات اسلامی استان که در سالن جلسات اداره ‌کل برگزار شد، در تشریح مقایسه ساختار حکومت‌ها در دنیا با نظام جمهوری اسلامی گفت: اکنون در شرایط ویژه‌ای قرار داریم و باید متناسب با این شرایط اقدامات خاصی را مدنظر قرار بدهیم.

تبیین شاخصه‌های انحصاری نظام جمهوری اسلامی

وی افزود: جمهوری اسلامی چند خصوصیت بهم پیوسته دارد که هیچ‌یک از نظام‌های دنیا این خصوصیات را بطور منسجم و همراه با هم ندارند، اولین خصوصیت این است که جمهوری اسلامی بر مبنای شرایط جریان مردمی استوار است که با تعابیری چون جمهوری، مردم‌سالاری دینی و دموکراسی مطرح است؛ این موضوع در جمهوری اسلامی قطعی است حتی در یک روستا زمانی که اعضای شورا می‌خواهند مشخص بشوند، مردم تصمیم‌‌گیر هستند، این از یک روستا تا بیایید در سطح مجلس و ریاست جمهوری و خبرگان رهبری؛ لذا مبنا در جمهوری اسلامی مردم‌سالاری و دموکراسی است ولی با تأکید بر اصول و قواعد اسلام.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی در تبیین دومین شاخصه جمهوری اسلامی ادامه داد: این دموکراسی و مردم‌سالاری در کشور مبنای بسیار مهم دیگری هم دارد به نام اسلام و دین، یعنی صرفاً حکومت سکولار نیست و این دموکراسی ضابطه دینی دارد حال این شرعیات چه مقدار درست و صحیح اجرا شده است محل بحث است چراکه ممکن است فردی که صلاحیت نداشته در زمانی مسئولیتی را برعهده گرفته و به دلیل عدم صلاحیت احکام شرع پیاده نشده باشد که البته باید اصلاح شود ولی نظام بر مبنای اسلام ناب پایه‌ریزی شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب می‌فرمایند که ما برای جریان‌سازی تمدن اسلامی قله‌ای که مدنظر داریم، ولایت عظمی است بنابراین به طور قطع نظام ما اسلامی است و شکی در این موضوع نیست.

حجت‌الاسلام قربان‌پور افزود: ویژگی سوم جمهوری اسلامی این است که حکومت ما حکومتی مردمی با مبنای اسلامی و با اصول مکتبی جعفری(ع) با مبنای ولایت‌فقیه است. در این نظام ولایی در زمان غیبت که دسترسی به حجةبن‌الحسن(عج) جهت تبیین احکام وجود ندارد باید به فقیه مراجعه کنیم و احکام را از او گرفته و به کار ببندیم، پس این کیفیت نظام ولایی ماست که در دنیا منحصر به جمهوری اسلامی است.

هیچ محوری بالاتر از قرآن کریم وجود ندارد

وی گفت: در این فرصت استثنایی محدودی که در اختیار داریم باید انجام وظیفه کنیم و تکلیف خویش را به سرانجام برسانیم، در این نظام انقلابی سازمان تبلیغات اسلامی بر اساس اسناد بالادستی مکلف به اجرای ماموریت خود در جهت ارتقا و تعمیق باورهای اعتقادی مردم، عزت و آرمان‌های اسلامی است که در این میان هیچ محوری بالاتر از قرآن کریم وجود ندارد حتی معصومین(ع) هم فرموده‌اند آنچه که از ما به شما رسید بر قرآن عرضه کنید اگر موافق با قرآن بود آن را بگیرید ولی اگر با کتاب‌الله موافق نبود آن را رها کنید.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی در ادامه افزود: پس ما رکن رکینی به نام قرآن در اختیار داریم و وظیفه همه بخش‌های سازمان تلاش در جهت رسیدن به قله حقیقی که همان نیل به اهداف قرآنی است می‌باشد. سازمان تبلیغات اسلامی در بخش فعالیت‌های قرآنی یک چشم‌انداز بسیار خوبی دارد که علاوه بر بحث برکت و قداست این مصحف شریف باید زمینه‌های عمل به تعالیم قرآن کریم در میان مردم ایجاد شود.

کار قرآنی با تعارف انجام نمی‌شود

این مقام مسئول تشریح کرد: اگر قرار است ما زندگی مردم و سبک تعاملات روزانه آن‌ها را با برنامه‌های قرآنی تغییر دهیم همه مقدمه است که به هدف اصلی برسیم لذا در اجرای فعالیت‌های قرآنی سه سیاست را بصورت ویژه باید مدنظر داشته باشیم؛ اولا دقیقا بدانیم چه کاری از ما خواسته شده و مطابق با واقعیت عمل کنیم، دوما برای اینکه عملا سیاست خواسته شده اجرا شود باید بر مبنای شفافیت عمل کنیم و نکته سوم اینکه رسیدن به هدف مطلوب سیاست‌ها کار را یک‌تنه پیش نمی‌برد یعنی سازمان تبلیغات اسلامی به تنهایی نمی‌تواند اهداف را پیش ببرد و لزوم همکاری و مشارکت همه دستگاه‌ها در امور قرآنی یک اصل اجتناب‌ناپذیر است.

وی در پایان گفت: در بحث مشارکت دستگاه‌ها در امور قرآنی هم باید توجه داشت که «جدیت در کار» مهم‌ترین اصل است و برای اینکه کار بصورت جدی پیش برود قبل از همه باید خود ما جدی باشیم چراکه کار قرآنی با تعارف انجام نمی‌شود و بدیهی است که جدیت و اهتمام یک اصل مهم است که باید مدنظر باشد.

نشست کارشناسان قرآنی ادارات تبلیغات اسلامی استان مرکزی
نشست کارشناسان قرآنی ادارات تبلیغات اسلامی استان مرکزی
نشست کارشناسان قرآنی ادارات تبلیغات اسلامی استان مرکزی

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: