کد خبر: 3822439
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۷
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ داور ملی مسابقات قرآن اوقاف با بیان اینکه هر سال تعداد نفرات ثابتی در مسابقات حضور دارند، گفت: رویش افرادی که استعداد حفظ و تلاوت دارند رو به کاهش است و این امر به جلسات قرآن سطح شهر و برقراری ارتباط اساتید با نوجوانان و جوانان باز می‌گردد.

رویش مستعدان حفظ و قرائت رو‌به‌کاهش است

مرتضی مختاری، داور ملی مسابقات قرآن، در حاشیه برگزاری مرحله شهرستانی مسابقات قرآن اراک در گفت‌و‌گو با ایکنا از استان مرکزی، گفت: در سطح برگزاری مسابقات اوقاف اشکالات شکلی و محتوایی وجود دارد، از نظر شکلی انتظار می‌رود ساختار مسابقات از این قوی‌تر بوده و به شکل مطلوب‌تری از نظر عوامل اجرایی اوقاف و دعوت از شرکت‌کنندگان برگزار شود.

وی تصریح کرد: برای مثال اعلام می‌کنند در سایت ثبت‌نام می‌شود و ملاک حضور در مسابقات سایت است، اما صبح مسابقات اعلام می‌کنند هر فردی حاضر بود می‌تواند در مسابقات شرکت کند؛ لذا باید وحدت رویه‌ای اتخاذ شود تا مشکلاتی ایجاد نشود.

مختاری اظهار کرد: در مورد شرکت‌کنندگان باید گفت هر سال تعداد نفرات ثابتی در مسابقات حضور دارند، رویش افرادی که استعداد حفظ و تلاوت دارند رو به کاهش است؛ لذا باید آسیب‌شناسی شود که این مهم به جلسات قرآن سطح شهر و برقراری ارتباط اساتید با نوجوانان و جوانان باز می‌گردد که باید برای آن فکری کرد.

وی ادامه داد: در مجموع افراد شرکت‌کننده در رشته‌های حفظ و قرائت از سطح مطلوبی برخوردارند، رویه ثابتی در حال پیشرفت است افرادی که هر سال شرکت‌کننده هستند همان‌ها سال بعد شرکت دارند و عملاً نفرات جدید کمتر داریم.

مختاری از ایجاد رفتارهای حاشیه‌ای قاریان و حافظان در مسابقات قرآن انتقاد کرد و افزود: افراد قرآنی فعال در هر رشته‌ای باید تخلق به اخلاق قرآنی را در وجودشان تقویت کنند که اگر امتیاز یا رتبه‌ای کسب نمی‌کنند در جهت جبران نقاط ضعف خود باشند نه اینکه خود را ارزیابی نکنند و داوران را مقصر بدانند.

این داور ملی مسابقات قرآن اوقاف در بخش پایانی سخنان خود گفت: به قاریان و حافظان به عنوان عضو کوچکی از جامعه قرآنی پیشنهاد می‌کنم در اخلاق قرآنی بازنگری در وجود خود داشته باشند، گاه افراد با سابقه طولانی در حوزه قرآن به دلیل عدم کسب امتیاز لازم دیگران را متهم می‌کنند که جای گلایه‌مندی است.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: