کد خبر: 3842944
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۹
ایکنا گزارش می‌دهد؛
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ خبرگزاری ایکنا استان مرکزی به منظور تحقق رسالت خود پای درددل حافظان روستای قرآنی چهرقان از توابع شهرستان کمیجان نشست تا با انعکاس آن مرهمی بر مشکلات بگذارد.

چه بهانه‌ای از قرآن زیباتر تا با خدای واحد مؤانست داشته باشیم، شراره‌های امید و صفا از دل تمام آنانی که به دل او سپرده و کلامش را همچون نبی مکرم اسلام(ص) در سینه محفوظ دارند شعله می‌کشد، همان‌هایی که این حس زیبا و غیرقابل توصیف را با کسی تقسیم نمی‌کنند. در پس هیاهوی و دود و دم شهرها فارغ از آنجایی که تجمل‌گرایی و چشم و هم‌چشمی موج می‌زند و افراد خود را با لباس و ماشین‌های فاخر نشان می‌دهند در دل روستاها دور از همان جایی که پاکی و صداقت، یک‌دلی و ساده‌زیستی و بوی نان گرمش هوش از سر انسان می‌برد، نوجوانان و جوانان علاوه بر کار در کنار پدر و مادر از حضور در کلاس‌های قرآن غافل نیستند.

آیا انصاف است تمام امکانات اعم از خانه‌های قرآنی و مؤسسات در شهرها ایجاد شود و روستاییان علاقه‌مند به فراگیری قرآن از این قافله عقب بمانند؟ آیا انصاف است ابزار آموزش در شهرها که به گفته خود مدیران مؤسسات با ریزش قرآن‌آموز مواجه هستند وجود داشته باشد ولی قرآن‌آموزان روستایی همچون روستای چهرقان، روستای حافظ‌پرور و قرآنی استان از توابع شهرستان کمیجان در حسرت کلاس قرآنی بمانند؟

خبرنگار ایکنا استان مرکزی، در حاشیه مسابقات مرحله استانی چهل‌ودومین دوره مسابقات قرآن اوقاف پای درددل دو تن از حافظان این روستا، صغری یوسفی و فرشته یوسفی می‌نشیند.

صغری یوسفی، حافظ 20 جزء از قرآن کریم ساکن روستای چهرقان، گفت: هر بار که در مسابقات شرکت می‌کنیم رقبا قوی‌تر شدند، ما هم تلاش خود را برای موفقیت می‌کنیم، البته شرکت در مسابقات تنها بهانه و مسیری است که از حفظ و مرور آیات باز نمانیم.

چشم امید حافظان روستای قرآنی چهرقان به مسئولان/ از نداشتن کلاس آموزشی تا ساخت خانه قرآنی

وی بیان کرد: در روستای چهرقان کلاس‌های حفظ وجود دارد و هر روز بیش از یک جزء مرور می‌کنم، برای برگزاری دوره‌های آموزشی توقع می‌رود جای مناسب داشته باشیم، همیشه به خاطر نداشتن مکان ثابت جا‌به‌جا می‌شویم و گاه نیز به دلیل عدم وجود مکان کلاس تعطیل می‌شود.

گلایه از نبود کلاس صوت و لحن و تجوید

یوسفی از نبود کلاس صوت و لحن و تجوید در روستا گلایه کرد و افزود: حافظان روستای ما از لحاظ حسن حفظ بسیار قوی هستند اما چون صوت و لحن و تجوید آنان ضعیف است و استادی در این بخش نداشتند نمی‌توانند در مسابقات رتبه‌ای کسب کنند.

وی آمار حافظان کل این روستا را 7 نفر اعلام کرد و گفت: بیش از 40 نفر از نوجوانان و جوانان و حتی کودکان، حافظان یک جزء تا 20 جزء هستند، از مسئولان استان همچون آقازاده، رئیس اوقاف، تبلیغات اسلامی و ارشاد تقاضا داریم ما را در انجام امور قرآنی کمک کنند. ما حتی هزینه کم و اندک برای تشویق کودکانی که برای حفظ می‌آیند نداریم، ماندن کودکان منوط به تشویق و دادن انگیزه است و حتی با حداقل‌ها هم نمی‌توانیم کودکان را تشویق و انگیزه ایجاد کنیم.

در ادامه فرشته یوسفی، حافظ 20 جزء از قرآن کریم هم گفت: بیشترین فعالیت ما به روستای چهرقان بازمی‌گردد، خانم سارا نبی‌لو، خواهر ایشان و برادرشان که حافظ کل هستند کارهای آموزشی قرآن‌آموزان را بدون هیچ چشم‌داشتی و بدون دریافت وجه برعهده دارند، آنان از وقت خود می‌گذارند و گاه هم هزینه‌هایی را متحمل می‌شوند.

چشم امید حافظان روستای قرآنی چهرقان به مسئولان/ از نداشتن کلاس آموزشی تا ساخت خانه قرآنی

وی اظهار کرد: خانم نبی‌لو تمام هفته‌های تابستان را کلاس می‌گذارند و به کودکان و نوجوانان آموزش می‌دهند، اما با شروع فصل مدرسه این کلاس‌ها به دو یا سه روز در هفته خلاصه می‌شود، رفتارهای خالصانه آنان ما را تشویق می‌کند تا هرچه بهتر قرآن را آموخته و از همه مهم‌تر در زندگی اجرا کنیم.

یوسفی افزود: نوجوان 11 ساله‌ای در روستاست که حافظ 12 جزء از قرآن است و 7 نفر از ساکنان روستا موفق به حفظ کل شدند، برای تشویق کودکان به ادامه راه باید از ابزار تشویقی و انگیزشی استفاده کرد.

این حافظ 20 جزء در ادامه به نداشتن دوره‌های آموزشی صوت و لحن و تجوید نیز اشاره کرد و گفت: حسن حفظ ما عالی است اما در بخش صوت و لحن ضعیف هستیم، حافظانی که صوت و لحن بهتری دارند تنها از طریق گوش دادن به نوارهای قرآنی فرا گرفتند.

وی که چشم امید به دستان مسئولان جهت برگزاری دوره‌های آموزش قرآن دارد، اضافه کرد: هر یک از مسئولان که برای ما کلاس آموزش صوت و لحن و تجوید برگزار کند از او بسیار قدردانی می‌کنیم، قرار بر این بود که کلاسی تابستان امسال در کمیجان برگزار شود، اما به دلیل سخت بودن رفت‌وآمد و هزینه‌های سنگین کلاس و رفت‌و‌آمد کلاس برگزار نشد.

یوسفی با بیان اینکه اگر این دوره آموزشی در روستای چهرقان برگزار شود مخاطبان خوبی دارد، بیان کرد: خانم نبی‌لو مربی روستا در مسابقات استانی رتبه خوبی دارد، حتی معلمان در مسابقات قرآن رتبه آوردند و به مرحله کشوری هم راه پیدا کردند، هستند افراد علاقه‌مندی که برای شروع حفظ به روستای چهرقان مراجعه می‌کنند.

وی که نبود مکان مناسب برای آموزش را یکی از مشکلات می‌داند، ادامه داد: بیشتر وقت کلاس‌های ما در خانه عالم برگزار می‌شود، اما ایام محرم و ماه رمضان ما مکانی برای فعالیت قرآنی نداریم، فعالیت‌های این روستا تنها در رشته حفظ خلاصه نمی‌شود، بلکه ساکنان در رشته‌های روخوانی و روان‌خوانی، قرائت و ترتیل نیز فعالیت دارند، خانم‌های 50 ساله‌ای داریم که با وجود بی‌سوادی یا کم‌سوادی قرآن را راحت تلاوت می‌کنند.

یوسفی از ایجاد موج قرآنی در روستا ابراز خرسندی کرد و افزود: فعالیت همگانی روستا در حوزه قرآن باعث شده است تا آسیب در این روستا به پایین‌ترین حد برسد، چهرقان به روستای قرآنی و حافظ‌پرور معروف است، مردم این منطقه بسیار با فرهنگ، اهل مسجد و دین هستند.

زمین ساخت خانه قرآن در روستا وجود دارد

این حافظ 20 جزء نداشتن مکان برای آموزش را مورد تأکید قرار داد و اظهار کرد: زمین ساخت خانه قرآنی در روستا وجود دارد، چندین بار از سوی تبلیغات اسلامی آمدند قول‌هایی دادند که خانه قرآن درست کنند اما محقق نشد، اگر کلاس‌ها برگزار و مکانی برای آموزش باشد قطعاً خروجی روستا بسیار بهتر از این است.

پس از شنیدن صحبت‌های این دو حافظ سارا نبی‌لو، حافظ کل و مربی حفظ قرآن روستای چهرقان به خبرنگار ایکنا گفت: از سال 87 فعالیت‌های قرآنی این روستا به کمک بنده آغاز شد و تاکنون نیز ادامه دارد.

وی اولین مشکل این روستای قرآنی را نداشتن مکان مناسب برای آموزش بیان کرد و افزود: قرآن‌آموزان در حسن حفظ قوی هستند اما به دلیل ضعیف بودن در صوت و لحن و تجوید رتبه خوبی در آزمون‌های مختلف برگزار نمی‌کنند، به طور مثال در آزمون مدرک تخصصی حفظ تنها دو نفر قبول شدند.

وی بر لزوم برگزاری دوره‌های آموزشی صوت و لحن در روستای چهرقان تأکید کرد و گفت: قرار بود دوره آموزشی تابستان امسال در کمیجان برگزار شود، اما عده‌ای حافظان از لحاظ مالی در سطحی نیستند که بتوانند هزینه ایاب و ذهاب و کلاس را بپردازند، اگر این کلاس در روستای خودمان باشد برای آنان مقرون به‌صرفه‌تر است. البته باید وضعیت مالی آن عده از حافظان را که از نظر معیشت در سطح خوبی نیستند در نظر گرفت و برای تهیه شهریه آنان فکری کرد.

نبی‌لو ادامه داد: زمین برای ساخت خانه قرآنی از سوی خیرین وقف شده است، اما از لحاظ موقعیت در مکان مناسبی قرار ندارد، درصدد هستیم با زمینی دیگر تعویض کنیم، اما اگر خیر یا خیرینی برای ساخت خانه قرآنی قدم پیش بگذارند همان زمین را می‌سازیم یا به همت مردم زمین را تعویض می‌کنیم.

پاسخگو نبودن مسئولان

وی در پایان گفت: برای ادامه فعالیت‌های قرآنی این روستا همچون ساخت خانه قرآن، مدیر خانه قرآن روستا پیگیر بوده و برای نمایندگان مجلس، استانداری، اوقاف، تبلیغات اسلامی هم نامه نوشته است اما جوابی دریافت نشد، امیدوارم با پیگیری خبرگزاری قرآنی فعالیت‌های این روستا از رونق بیشتری برخوردار باشد.

خبرگزاری ایکنا بنا به رسالت خود یعنی پیگیری، حمایت و به ثمر نشاندن فعالیت‌های قرآنی استان آمادگی خود را برای برگزاری هرگونه نشست با نمایندگان مجلس، مدیران تبلیغات اسلامی، اوقاف، انجمن خیرین قرآنی و نماینده‌ای از استانداری جهت به سامان رسیدن مطالبه بحق مردم فهیم این روستا اعلام می‌کند؛ چراکه همه می‌دانیم دور از انصاف است که نوجوان، جوان یا کودکی به خاطر کم‌توانی مالی از آموزش قرآن بازبماند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: