کد خبر: 3456885
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۰
ابراهیمی‌راد:

شناخت ذات خداوند نه وظیفه است و نه در توان انسان

گروه اندیشه: عضو هیئت علمی دانشگاه اراک گفت: نکته‌ای که باید در شناخت ذات خدا توجه داشته باشیم این است که انسان محدود است و قادر به شناخت ذات خداوند ازلی و ابدی نیست، همچنین ما در روایت متعدد از این کار نهی شده‌ایم چرا که نتیجه‌ای جز سرگردانی ندارد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از استان مرکزی، حجت‌الاسلام محمد ابراهیمی‌راد عضو هیئت علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه اراک، عصر روز گذشته، سوم آذرماه در مراسم رونمایی از کتب منتشره جهاد دانشگاهی و مراسم قرعه‌کشی مسابقه کتاب‌خوانی آیات توحیدی در سالن هشت شهریور دانشگاه اراک در رابطه با راه‌های خداشناسی گفت: تصور ذات خداوند برای بشر محال است، معرفت بشری نمی‌تواند به کنه ذات پروردگار دست یابد، در کتب خداشناسی راه‌های رسیدن به خدا بسیار بحث شده است که باید به صورت مجزا بررسی شود.

وی بیان کرد: اولین اصل در رسیدن به راه‌های خداشناسی شناخت حقیقت ذات خداست و اینکه آیا ما انسان‌ها می‌توانیم با عقل و اندیشه خویش راجع به حقیقت ذات خدا شناخت پیدا کنیم، دومین مسأله که باید جدا از شناخت حقیقت ذات خدا به آن پرداخت راه‌های شناخت خداست.

حجت‌الاسلام ابراهیمی‌راد با طرح این سؤال که خدا و حقیقت ذات خدا چیست؟ اظهار کرد: معمولاً در جواب این سوال گفته می‌شود که خدا خالق انسان و مبدأ هستی و نور آسمان‌ها و زمین است ولیکن باید گفت که اینها همه صفات خداوند متعال هستند و در رابطه با حقیقت ذات خدا جواب قاطعی وجود ندارد.

عضو هیئت علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه اراک ادامه داد: به منظور پاسخگویی به این سوال به 4 نکته اساسی نمی‌دانیم، نمی‌توانیم که بدانیم، تکلیفی در این زمینه نداریم و چهارم اینکه نهی شده‌ایم که در این مقوله وارد شویم باید توجه داشت.

وی با بیان اینکه عدم امکان معرفت حقیقی بشر به ذات و حقیقت خدا، به این دلیل است که ذات خداوند نامحدود است و انسان محدود به کنه نامحدود راهی ندارد افزود: اولین نکته اساسی مورد بررسی در رابطه با شناخت ذات و حقیقت خدا این است که ما انسان‌ها چرائی حقیقت ذات خداوند را نمی‌دانیم چیست و از همه مهمتر اینکه فکر و اندیشه بشریت محدود است و انسان نمی‌تواند به واسطه این محدودیت ذات و حقیقت نامحدود خداوند را درک کند.

درک حقیقت خداوند نیز از توان انسان خارج است
حجت‌الاسلام ابراهیمی‌راد گفت: نکته دیگری که در این زمینه باید مطرح کرد این است که بشر تکلیفی در رابطه با جستجوی حقیقت ذات خدا ندارد چرا که تکلیف مشروط به داشتن قدرت، توان و اندیشه است و درک حقیقت خداوند نیز از توان انسان خارج است و همچنین ما از ناحیه امامان شیعه نیز نهی شده‌ایم که درباره ذات و حقیقت خدا فکر و تحقیق کنیم چون اندیشیدن درباره حقیقت خدا جز اینکه به حیرت و سرگردانی بشر بیافزاید چیز دیگری در پی ندارد و درواقع ورود به این مقوله از سوی امامان شیعه به عنوان یک خط قرمز محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد: درست است که تصور ذات خداوند برای بشر که محدود هست امری است محال و معرفت بشری نمی‌تواند به کنه ذات پروردگار دست یابد اما در عین حال ما یقین داریم که خدایی وجود دارد چرا که راجع به خدا دو شناخت داریم که هم مبدأ ایمان و کفر ماست و اولین شناخت این است که خدا هست و دوم اینکه خالق و مبدأ هستی ماست و ما به راحتی می‌توانیم او را درک و اثبات کنیم.

حجت‌الاسلام ابراهیمی‌راد با بیان اینکه هیچ کسی نمی‌تواند حقیقت ذات خدا را بداند حتی امامان معصوم(ع) اظهار کرد: مقام امامان معصوم(ع) هر چه قدر هم عظیم باشد اما باز هم مخلوق هستند و مخلوق محدود است و هیچ محدودی نیز نمی‌تواند حقیقت ذات خدا را درک کند به طوری که حضرت علی(ع) نیز در خطبه‌های متعددی به این امر اشاره کرده‌اند.

عضو هیئت علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه اراک ادامه داد: بنابراین اصل می‌توان نتیجه گرفت که خدا برای هیچ بشری چه پیامبر و غیر پیامبر قابل درک نیست اما بشر می‌تواند خدا را بشناسد و دو شناخت راجع به او داشته باشد.

مسابقه کتاب‌خوانی آیات توحیدی سر فصلی از سلسله جشنواره مطالعات قرآنی است
به گزارش ایکنا: زهره نعمتی معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی استان مرکزی نیز در این مراسم اظهار کرد: مسابقه کتاب‌خوانی آیات توحیدی سر فصلی از سلسله جشنواره مطالعات قرآنی است که خوشبختانه با استقبال خوب دانشجویان مواجه شد و در مجموع 850  دانشجو از سراسر استان در این مسابقه مشارکت داشتند.

وی بیان کرد: برای اینکه همه شرکت‌کنندگان بتوانند در مراسم اختتامیه حضور داشته باشند و در جریان نحوه قرعه‌کشی قرار بگیرند قرار شد مراسم اختتامیه و قرعه‌کشی در دو مرحله برگزار شود که امروز این مراسم با حضور دانشجویان دانشگاه‌های اراک، فرهنگیان و علمی کابردی اجرایی و به نفر برتر جایزه نیم میلیون تومانی و 4 نفر بعدی گوشی‌‌های هوشمند و همچنین 5 بن خرید کتاب اهدا شد و مرحله دوم قرعه‌کشی نیز نیمه آذر ماه جاری برگزار خواهد شد و جوایز به ترتیب بیان شده به شرکت‌‌کنندگان دانشگاه‌‌های علوم پزشکی، پیام نور، دانشگاه آزاد، صنعتی، امیرکبیر و..اهدا می‌شود.

نعمتی با تأکید بر ضرورت ترویج و گسترش فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی در بین دانشجویان تصریح کرد: هفته کتاب و کتاب‌خوانی و همچنین برگزاری مسابقاتی با این محور بهانه‌ای برای ترویج فرهنگ مطالعه در بین عموم مردم به ویژه قشر دانشجوست و ما در مجموعه جهاد دانشگاهی نیز برای تحقق این مهم به دنبال هر بهانه‌ای هستیم که این فرهنگ را ترویج و گسترش دهیم.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی استان مرکزی در ادامه با اشاره به رونمایی از کتب تازه‌ منتشر شده جهاد دانشگاهی تحت عنوان دیدار با آقای کتاب نیز اظهار کرد: امسال متاًسفانه در جمع مولفین حضور قشر دانشجو کمرنگ بود و امید است در سال‌های آتی شاهد حضور چشمگیر این قشر در این عرصه باشیم و این محفل انگیزه‌ای برای تحقق این مهم باشد.

وی با اشاره به حمایت همه جانبه سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی از مؤلفین در راستای چاپ و نشر کتب افزود: امسال نیز در مجموع از ابتدای سال جاری تاکنون 16 کتاب توسط این سازمان منتشر شده که تحلیل اجزاء محدود، تربیت بدنی ویژه، چگونه با دانش‌آموزان برخورد مؤثر داشته باشیم، چینه نگاری سکانسی عملی، فرهنگ لغت معدن و صنعت سنگ، مقدمه‌ای بر فلسفه تعلیم و تربیت، بودجه‌ریزی عملیاتی، تاریخ محلی انجدان، دانشنامه داروهای اعتیادآور، درآمدی بر طراحی مدارس ابتدائی، رویکرد تربیتی در آینده پژوهی، مبانی مدیریت سرمایه‌گذاری، مدیریت منابع انسانی، نقش بودجه در اقتصاد و مدیریت، تصویر توفیق الهی در آیینه قرآن کریم و کارآفرین شویم از جمله آنهاست.

یادآور می‌شود: در این مراسم ضمن رونمایی از کتب منتشر شده به نمایندگی از تعدادی از مؤلفین نیز با اهدای تندیس و جوایز نفیس تقدیر به عمل آمد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* :