کد خبر: 3667648
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۱

کتاب جنین‌‌شناسی فقهی چاپ و منتشر شد

گروه فرهنگی: کتاب «جنین شناسی فقهی؛ کاوشی در موضوع شناسی و احکام فقهی جنین بر اساس مبانی فقه جعفری و اجتهاد جواهری» تألیف حجت‌الاسلام سعید حسنی، پژوهشگر علوم اسلامی، به همت انتشارات جهاد دانشگاهی استان مرکزی چاپ و منتشر شد.

کتاب جنین‌‌شناسی فقهی چاپ و منتشر شدبه گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از استان مرکزی، کتاب «جنین شناسی فقهی؛ کاوشی در موضوع شناسی و احکام فقهی جنین بر اساس مبانی فقه جعفری و اجتهاد جواهری» تألیف حجت‌الاسلام سعید حسنی، پژوهشگر علوم اسلامی، به همت انتشارات جهاد دانشگاهی استان مرکزی چاپ و منتشر شد.
این کتاب در 813 صفحه مباحث فقهی و همچنین مباحث جنین شناسی و پزشکی را مورد بررسی قرار می‌دهد همچنین مقایسه‌ای اجمالی میان آموزه‌های اسلام، یهودیت و مسیحیت در مورد احکام و حقوق جنین دارد، در باب موضوع شناسی احکام جنین نیز به جهت نقد و بررسی روایات مربوط به حوزه جنین شناسی، بعد از بیان خلاصه‌ای از مطالب مربوط به ترابط علم  و دین از منظر کلام جدید و فلسفه دین، و بایسته‌های مطالعات تطبیقی میان علم و دین، ابتدا خلاصه‌ای از نظریات اثبات شده علوم جنین شناسی و پزشکی در مورد مراحل و تطورات جنینی بیان شده و سپس جنین شناسی از منظر قرآن و روایات، با استقراء تمامی آیات و روایات مورد نیاز در این بحث، مطرح شده است که نتیجه آن اثبات اعجاز علمی قرآن و تقویت شبهه نفوذ اسرائیلیات در میان متون روایی مربوط به زمانبندی ادوار جنینی می‌باشد.
در بخش دوم کتاب احکام مرتبط به سلامت و حیات جنین مانند احکام تکلیفی سقط و صدمه به جنین در سنین مختلف جنین و شرایط متفاوت، احکام وضعی مترتب بر سقط و صدمه به جنین مانند حکم ضمان دیه، کفاره قتل، قصاص و نجاست یا طهارت جنین سقط شده، ترتب احکام تکلیفی اموات مانند احکام تجهیز اموات در مورد جنین سقط شده مورد بررسی قرار گرفته و در پایان این بخش نیز احکام مربوط به اهلیت تمتع و مالکیت جنین، در باب ارث جنین، وصیت تملیکی برای جنین، اقرار به سود جنین، وقف برای جنین و نفقه دوران بارداری برای زن مطلقه باردار به سبب وجود جنین، مورد کنکاش قرار گرفته است.
بخش سوم این کتاب نیز به جنین‌های ایجاد شده به روش غیر طبیعی اختصاص دارد و به بیان اجمالی روش‌های بارداری غیرطبیعی می‌پردازد و در ادامه، بررسی حکم نسب این گونه جنین‌ها و همچنین تفاوت یا عدم  تفاوت احکام مورد اشاره در بخش دوم، نسبت به این گونه جنین‌ها مطرح شده است. در خاتمه کتاب برخی احکام و توصیه‌های غیر الزامی در مورد جنین مانند مراقبت‌های معنوی نسبت به جنین و نامگذاری فرزند در دوران جنینی، با بیان روایات مربوط به آن، مورد اشاره قرار گرفته است.
قیمت این کتاب 20 هزار تومان است و علاقمندان می‌توانند برای تهیه آن به کتاب فروشی جهاد دانشگاهی استان مرکزی واقع در دانشگاه اراک مراجعه کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha