کد خبر: 3810532
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۶

رونمایی از دو کتاب جدید توسط سازمان انتشارات جهاددانشگاهی استان مرکزی

گروه فرهنگی - سازمان انتشارات جهاددانشگاهی استان مرکزی در مراسمی از دو کتاب «بررسی فقهی نُشوز زوجین به همراه مروری بر مباحث حقوقی مرتبط» و « بحوث فقهیه حول قاعده حرمة اهانة حرمات الله و وجوب تعظیم شعائره» تألیف حجت‌الاسلام سعید حسنی، در سالن جلسات جهاد‌دانشگاهی رونمایی کرد.

به گزارش ایکنا از استان مرکزی، به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی، سازمان انتشارات جهاددانشگاهی استان مرکزی در مراسمی از دو کتاب «بررسی فقهی نُشوز زوجین به همراه مروری بر مباحث حقوقی مرتبط» و «بحوث فقهیه حول قاعده حرمة اهانة حرمات الله و وجوب تعظیم شعائره» تألیف حجت‌الاسلام دکتر سعید حسنی، در سالن جلسات جهاد‌دانشگاهی رونمایی کرد.
حجت‌الاسلام حسنی در این مراسم با تأکید بر اینکه هدایت‌گری دو ثقل قرآن و عترت، ابدی است، گفت: امروز ناگواری‌های خانواده به یکی از فجایع جهانی بویژه در دنیای غرب تبدیل شده است، آمارهای بین‌المللی نیز به خوبی نشان دهنده ذلالت بشر است و البته تنها راه نجات نیز قرآن است.
وی با بیان اینکه اولین نیازهای انسانی در خانواده تأمین می‌شود، ادامه داد: خانواده فروپاشیده غربی، فردی مخرب تربیت می‌کند، در واقع تفکر مدرنیسم با کنار گذاشتن دین از اجتماع، چنین بلایی بر سر خانواده آورده است.
حجت‌الاسلام حسنی افزود: یکی از مهمترین جلوه‌های دین، اخلاق است، اما غرب و مسیحیت همین کارکرد را نیز از دست‌ داده اند، چنانچه مبلغین مسیحیت گاهی دست یاری به سمت مبلغین اسلامی برای جذب جوانان به اخلاق و دین دراز می‌کنند؛ لذا در چنین شرایطی لازم است دستاوردهای اسلامی را بیشتر به غرب معرفی کنیم.این پژوهشگر علوم اسلامی تصریح کرد: پیش فرض کتاب نشوز زوجین، مباحث کلامی است. مثلا اینکه آیا دین عصری و زبان آن متأثر از فرهنگ و تاریخ است یا اینکه با فقه اجتهادی و جواهری می‌توان تشنگی بشر امروز را به دین و اخلاق پاسخ داد.

رونمایی از دو کتاب جدید توسط سازمان انتشارات جهاددانشگاهی استان مرکزی
وی با اشاره به مباحث کتاب و با تأکید بر اینکه حقوق متقابل زوجین یکی از مباحث جدی اسلام است، افزود: جایگاه زن در خانواده، حقوق و تکالیف متقابل و متلازم زوجین و ... از جمله مباحثی است که از جانب قرآن و روایات در این کتاب به آن پرداخته شده است.
حجت‌الاسلام حسنی ادامه داد: یکی از عوامل بازدارنده فروپاشی خانواده، عامل نشوز از طرف مرد و زن است که مصادیق هر دو طرف به همراه حقوق و احکام آنها در این کتاب بحث شده است. مانند نفقه، مهریه، حق موأنست و حق فرزند آوری، از طرفی حقوق مرد نیز بحث شده است البته باید توجه داشت که یک روی سکه حقوق مرد نسبت به زن، تکلیف و وظیفه است بویژه درباره امور اقتصادی و حفاظت از خانواده. همچنین هر یک از طرفین نیز در صورت تخطی طرف مقابل، ابزارهایی برای جبران حقوق خود دارند که در کتاب به آنها پرداخته شده است.
وی با اشاره به آیه 34 سوره نساء ادامه داد: برخی از این آیه برداشت غلط دارند به این دلیل که به عترت توجهی ندارند و فقط قرآن را ملاک قرار می‌دهند، ضربی که در این آیه آمده عاطفی است نه فیزیکی، طبق روایات، کوچکترین آسیب فیزیکی به زن موجب تحمل دیه سنگین می‌شود.
این پژوهشگر علوم اسلامی با انتقاد از رفتارهای منفعلانه در برابر برداشت‌های غلط از آیات قرآن افزود: برخی در برابر برداشت‌های بد از آیه 34 سوره نساء، انفعالی رفتار می‌کنند و دلالت آیه را زیر سوال می‌برند در حالیکه اگر دستورات اسلام کامل رعایت شود هیچ مشکلی به وجود نمی‌آید.
حسنی گفت: تاکید ما بر وظایف و حقوق زن و شوهر با چاشنی اخلاق و بر اساس روانشناسی که خداوند از زن و مرد دارد، اینست که این نگاه قابل دفاع عقلی هم هست، امروز برخی از روانشناسان غربی نیز به سمت این آموزه‌ها آمده‌اند. برای رفع سوء برداشت‌ها، مشکلات خانواده و تغییر فضای جامعه در قدم اول باید نظر اسلام را اعلام کنیم و در گام دوم دنبال فرهنگ سازی باشیم.
وی همچنین درباره کتاب «بحوث فقهیه حول قاعده حرمه اهانه» گفت: یکی از آموزه‌های قرآن این است که هر آنچه شعار دین و پرچم اسلام است مانند اعیاد و روزهای نصرت الهی، سادات و ریش سفیدان و ... باید بزرگ داشته شود، در واقع این کار احترام به خداوند است، در این زمینه نیز قاعده فقهی وجود دارد که آیا بزرگداشت این موارد واجب است یا مستحب. در این کتاب حدود واجب و مستحب بزرگداشت شعائر اسلامی مورد بحث قرار گرفته است.

رونمایی از دو کتاب جدید توسط سازمان انتشارات جهاددانشگاهی استان مرکزی
حجت‌الاسلام حسنی افزود: برخی درباره تکبیر و شعار مرگ بر آمریکا، بعد از نماز سوال می‌پرسند که آیا وجه شرعی دارد یا خیر. بعد از فتح مکه پیامبر(ص) تکبیر گفتند و به اصحاب نیز فرموند که آن را ترک نکنند، انقلاب اسلامی نیز درامتداد پیروزی مسلمانان و فتح مکه است و بزرگداشت این شعار سیاسی، موجب تقویت اسلام می‌شود.

مجتبی غلامی، سرپرست معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان، هم در این مراسم گفت: جهاد دانشگاهی از ظرفیت‌های خوبی در زمینه‌های آموزشی، فرهنگی و پژوهشی برخوردار است.

وی ادامه داد: چاپ و نشر کتاب یکی از فعالیت‌های شاخص جهاد دانشگاهی در حوزه معاونت فرهنگی است چنانچه سال گذشته 140 عنوان کتاب به چاپ رسید و در حال حاضر نیز تعداد کتب منتشره جهاد دانشگاهی به 150 عنوان رسیده است، همچنین این نهاد تاکنون برای 12 کتاب، مراسم رونمایی برگزار کرده است. 

غلامی گفت: معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی با توجه به اینکه ارتباطات گسترده‌ای به لحاظ ماهیت کاری با قشر دانشجو و چهره‌های علمی دارد به دنبال ایجاد انگیزه و پویایی در میان مخاطبین خود است.

وی افزود: نگاه معاونت فرهنگی در بحث چاپ کتاب و سایر فعالیت‌ها مانند خبرگزاری، افکارسنجی و سازمان دانشجویان و ...کاملاً جهادی است چه بسا ادارات و نهادهایی که با وجود برخورداری از بودجه‌های دولتی قابل توجه، خود را درگیر بروکراسی اداری کرده‌اند اما خوشبختانه در جهاد دانشگاهی نگاه جهادی جریان دارد و همین امر رمز پویایی و موفقیت جهاد دانشگاهی است.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha