کد خبر: 3811063
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۲
گروه فرهنگی ــ معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: ۴۰ اثر تاریخی استان مرکزی در سال ۹۷ مرمت شده است.

به گزارش ایکنا از استان مرکزی، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، محسن کریمی معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: طی سال 1397 تعداد 40 بنای تاریخی استان مورد مرمت قرار گرفته است و برای مرمت این آثار تاریخی یک میلیارد و 300 میلیون ریال هزینه شده است.
وی گفت: این پروژه‌ها در زمینه مرمت و احیای بناهای تاریخی، مشارکت در مرمت بناهای تاریخی بخش خصوصی، خرید مصالح جهت احداث موزه بزرگ و مرمت و بهسازی بازار تاریخی اراک بوده است. مهم‌ترین این پروژه‌ها شامل مرمت، ساماندهی و مجموعه بازار اراک، مسجد جامع ساوه، خانه تاریخی حاج‌آقا محسن، آب‌‌انبار مدرسه حاج محمد ابراهیم، گنبد چهارسوق ساوه و ... بعنوان پروژه‌های مهم اجرا شده در سال گذشته است.
کریمی با اشاره به راه‌اندازی موزه و مجموعه ارگ میشیجان در سال گذشته گفت: تهیه مطالعات و مستندنگاری ضوابط بافت تاریخی روستای تاریخی انجدان و هزاوه از دیگر پروژه‌های اجرا شده در سال 97 است.
وی اظهار کرد: استان مرکزی دارای بیش از 2000 اثر تاریخی شناسایی شده است و تا‌کنون 930 اثر از این تعداد در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.
کریمی در ادامه افزود: در سال گذشته 15 اثر نامنقول، 4 اثر منقول تاریخی، 5 اثر ناملموس و 4 اثر طبیعی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و 5 اثر تاریخی نیز تعیین حریم حفاظتی شده‌اند.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: