کد خبر: 3932136
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۵
امام جمعه اراک گفت: عدالت و اخلاق از ارکان مهم اسلام است و نظام الهی بر اساس اخلاق و عدالت پیش می‌رود و امروز گمشده جامعه بشری اخلاق نیکو و عدالت است و زورگویان عالم به دلیل باور نداشتن اخلاق و عدالت زورگویی و فساد را گسترش می‌دهند.

به گزارش ایکنا از استان مرکزی، آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی، امام جمعه اراک امروز، نهم آبان ماه در خطبه‌های عبادی سیاسی نماز جمعه اراک که در مصلای بیت‌المقدس این شهر برگزار شد، رعایت تقوای الهی در جوامع اسلامی را متذکر شد و با اشاره به اینکه تقوا انرژی وجودی انسان را تأمین می‌کند، اظهار کرد: قداست و اهمیت خانواده در جامعه اسلامی یکی از مهمترین مسائلی است که اسلام همواره بر آن تأکید داشته است.

وی با اشاره ضرورت توجه به کانون خانواده، بیان کرد: جوامع اسلامی باید دستورات و آیین‌های دین پیامبر(ص) را به خوبی رعایت کنند، تجربه ثابت کرده است هرجا که دستورات دین را نادیده گرفته‌ایم آسیب دیده‌ایم. ازاین رو بسیار لازم است روابط اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در جامعه امروزی منطبق با مکتب پیامبر(ص) باشد.

امام جمعه اراک تصریح کرد: هفته وحدت هفته عزت، کرامت، عظمت امت اسلامی است، این هفته فرصت بسیار مناسبی برای تقویت عهد و پیمان با نبی مکرم اسلام(ص) و اتحاد هرچه بیشتر مسلمانان است که باید قدر دانسته شود. امت اسلام باید دشمنان خود را به خوبی شناخته و در راستای خنثی‌سازی توطئه‌ها و تلاش‌های آنان به خوبی گام بردارد، بی‌شک اتحاد بین ما جوامع اسلامی دست مزدوران را کوتاه کرده و جای نفس کشیدن در دنیا نخواهند داشت.

آیت‌الله دری نجف‌آبادی بیان کرد: امروز قالب جمعیت دنیا از مسلمانان است و اگر این جمعیت اکثریت بر روی ارزش‌ها و آرمان‌های بلند اسلام با یکدیگر اتحاد داشته باشند قطعا خواهند توانست در برابر توطئه‌های آمریکایی و اسرائیلی موفق عمل کنند.

امام جمعه اراک اخلاق نیکو و عدالت محوری را از مهمترین شاخصه‌های رفتاری پیامبر(ص) برشمرد و اضافه کرد: اخلاق واقعی بر اساس صداقت، استقامت روی ارزش‌ها، تواضع،  دوری از تکبر، عفاف و حجاب و فروتنی باید در جامعه نهادینه و از نیاز امروز جوامع محسوب می‌شود. همچنین عدالت به عنوان جوهره اسلام یکی دیگر از نیازهای جامعه بشری است که باید عدالت علوی در جوامع اسلامی تحقق پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه نامگذاری هفته وحدت از تدبیرهای حکیمانه حضرت امام(ره) بوده، افزود: وحدت ستون فقرات امت و نظام اسلامی است و باید قدر این نعمت بزرگ را به خوبی بدانیم و در این ایام برای تقویت وحدت جوامع اسلامی و امت اسلام از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم.

عدالت و اخلاق از ارکان مهم اسلام است

آیت‌الله دری نجف‌آبادی بیان کرد: عدالت و اخلاق از ارکان مهم اسلام است و نظام الهی بر اساس اخلاق و عدالت پیش می‌رود و امروز گمشده جامعه بشری اخلاق نیکو و عدالت است و زورگویان عالم به دلیل باور نداشتن اخلاق و عدالت زورگویی و فساد را گسترش می‌دهند.

وی ادامه داد: ضروری است برای اقامه عدالت در جوامع اسلامی مجاهدت و فداکاری کرد، مبارزه با ظلم و فساد و دزدان عالم نیازمند مجاهدت، فداکاری و ازخودگذشتگی است که اگر همت‌ها و اراده الهی به کارگیری شود قطعا بساط فسادهای اخلاقی، اقتصادی و سیاسی جمع می‌شود.

امام جمعه اراک با تأکید براینکه فسادهای اخلاقی بدتر از ویروس کرونا است، اظهار کرد: آلودگی‌های اخلاقی اگر در پیکره هر فردی نفوذ پیدا کند قطعا شالوده و طینت پاک افراد را از بین خواهد برد. لذا مبارزه با ظلم و فساد از مهمترین رسالت نظام اسلامی هم در داخل و هم در عرصه بین‌الملل است.

فساد، خیانت‌کاری و استعمارگری ماهیت دنیای غرب

آیت‌الله دری نجف‌آبادی با اشاره به اهانت رئیس جمهور فرانسه به ساحت نورانی رسول اعظم (ص) تصریح کرد: ماهیت غرب و اروپایی‌ها خیانت‌کاری، فساد و استعمارگری است و این دشمنان از ابتدای انقلاب و تاریخ معاصر از هیچ جنایتی علیه ایران کوتاهی نکردند و پرونده غرب در نزد ایرانیان سیاه و پر از خیانت است. به طور مثال اروپایی‌ها در برجام هیچ نقش مثبتی ایفا نکردند و به هیچ کدام از تعهداتشان پایبند نبودند و کارنامه فرانسه و اروپا کارنامه‌ای سیاه است.

نماینده ولی‌فقیه در استان تأکید کرد: دفاع از دین در زمان کنونی از مهمترین دستاوردها و برکات تفکر امام و انقلاب اسلامی است. قبل از انقلاب شرایط دفاع از دین در جامعه اسلامی و نظام بین‌الملل به نحو دیگری بود و حقانیت اسلام باعث می‌شود همواره پرده‌های ظلم و فساد از جامعه بشری کنار رود.

وی ضرورت رعایت توصیه‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری فیزیکی را متذکر شد و افزود: مشارکت مردم استان مرکزی در امر مبارزه با کرونا به طور نسبی خوب است، اما با توجه به شیوع موج سوم نیاز است این حساسیت و مشارکت بیش از گذشته باشد و حرکت شتابنده مردم برای مبارزه با کرونا و مشارکت در کمک خیرخواهانه به نیازمندان نباید متوقف شود.

امام جمعه اراک در پایان ضمن گرامیداشت یاد و خاطر امیر قاسم جلیلوند، ارشد نظامی ارتش جمهوری اسلامی در استان، گفت: یاد و خاطر برادر عزیز، فرمانده ارزشی، ارتشی خدوم و مجاهد را گرامی می‌داریم، ایشان همت و اراده بزرگی برای خدمت رساندن به مردم در صحنه‌های مختلف داشتند و تلاش‌های مؤثری در استان و دوران مسئولیت خود انجام داده و از خود به یادگار گذاشتند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: