کد خبر: 3965258
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۸
جرعه‌ای از زلال وحی/ 5
پژوهشگر و فعال قرآنی با استناد به آیه 116 سوره «نساء»، بیان کرد: توبه روح و نفس انسان که مدتی را با برخی صفات و خصلت‌های رذیله گذرانده و با آنان همدم بوده است را صیقل داده و با پیدایش انقلاب و تحول درونی زمینه ترک گناه و بازگشت به قرب الهی را فراهم می‌کند.

مرتضی مختاری، پژوهشگر و فعال قرآنی، در رابطه با بیان نکته‌ای از جزء پنجم قرآن کریم، در گفت‌و‌گو با ایکنا از استان مرکزی، اظهار کرد: انتخاب نکته‌ای از نکات بی‌نهایت این مصحف شریف کار راحتی نیست و با انجام این سلسله مصاحبه‌ها قصد داریم عموم مردم به ویژه نوجوانان و جوانان را به خدا نزدیک‌تر و با بیان نکات اجتماعی که روزانه با آن مواجه هستند از اشاعه آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی جلوگیری شود.

وی تصریح کرد: نعمت توبه و پذيرش آن از سوى خداوند از نشانه‌هاى رحمت و لطف واسعه الهى است، توبه یعنی ترک گناه، بازگشت به سوى خدا، عذرخواهى در پيشگاه او و گام نهادن در کوی دوست. توبه روح و نفس انسان که مدتی را با برخی صفات و خصلت‌های رذیله گذرانده و با آنان همدم بوده است را صیقل داده و با پیدایش انقلاب و تحول درونی زمینه ترک گناه و بازگشت به قرب الهی را فراهم می‌کند.


بیشتر بخوانید:


مختاری با اشاره به اینکه خدای مهربان محبت خاصی نسبت به توبه‌کنندگان دارد، ادامه داد: خدایی که عاشق بندگان خویش است و از دریای مهر و محبت خود آنان را در برهوت دنیا سیراب می‌کند و مشتاق است که آنان نیز دست به درگاهش بلند کرده و او را صدا بزنند.

این پژوهشگر علوم قرآنی اضافه کرد: ماه مبارک رمضان فرصتی برای تحول و  انقلاب درونی است. پرواز در آسمان معرفت رمضان لذتی دارد که تنها سالک این مسیر طعم شیرین آن را می‌چشد. متصل شدن دل به خدا باعث می‌شود تا انوار و معرفت الهی راه را بر انسان گشوده و هدایت و حرکت در این مسیر نورانی را برعهده گیرند.

وی در ادامه به آیه 116 سوره مبارکه «نساء»: «إِنَّ اللَّهَ لَا يَغْفِرُ أَنْ يُشْرَكَ بِهِ وَيَغْفِرُ مَا دُونَ ذَٰلِكَ لِمَنْ يَشَاءُ، خدا گناه شرک را نخواهد بخشید و ما دون شرک را بر هر که مشیّتش تعلّق گیرد می‌بخشد. و هر که به خدا شرک آرد به گمراهی سخت و دور (از سعادت) در افتاده است» استناد کرد و افزود: این آیه دلالت بر این نکته دارد که تنها شرک به خداست که معاذالله اگر بنده‌ای مرتکب شود مستحق عقوبت است و ماورای آن هر چه باشد در مشیت او در حیطه رحمت و مغفرت و آمرزش الهی قرار دارد.

مختاری اظهار کرد: در سحرگاهان این ماه خدا چه زیباست که با استغفار و طلب آمرزش فرشتگان و ملائک را به نظاره بنشانیم که گویی غبطه حال این بندگان را می‌خورند. در این ماه مبارک در کوی دوست به سوی دوست قدم برداشته و چشم امیدمان به وصال اوست.

این فعال قرآنی در بخش پایان سخنان خود بیان کرد: در این ایام پر فضیلت نفس و خواهش‌های نفسانی سرکش را مهار و  دل به رحمت خالق یکتا می‌سپاریم. شایسته است جوانان عزیز این فرصت را غنیمت بشمارند و از قدم زدن در صراط نور و هدایت سرمایه‌ای بیندوزند که ضامن رسیدن آنان به مقصود رب غفورست.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: