کد خبر: 3970108
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۲
استاندار مرکزی در خصوص اقامه نماز عید سعید فطر در سطح استان، اظهار کرد: عید فطر از اعیاد بزرگ مسلمانان است و روزه‌داران در انجام این فریضه اهتمام دارند و جهت حفظ سلامتی آنان اقامه نماز با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در فضای باز مجاز است.

به گزارش ایکنا از استان مرکزی، سید علی آقازاده، استاندار مرکزی، امروز، ۱۸ اردیبهشت در جلسه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا که در استانداری برگزار شد، رعایت عموم شهروندان در خصوص شیوه‌نامه‌های بهداشتی در شب‌های قدر را رضایت‌بخش توصیف کرد و افزود: انجام مناسک دینی به انسان آرامش داده و ما قصد نداریم به هیچ‌وجه از برپایی برنامه‌های دینی جلوگیری کنیم و خوشبختانه آیین دینی لیالی قدر به شکل مطلوب در استان صورت گرفت.

وی در تشریح واکسیناسیون‌های انجام شده در استان، با اشاره به اینکه تا امروز گزارشی از تخلف در رعایت ابلاغیه‌های وزارت بهداشت دریافت نشده و روند خوبی را شاهد هستیم، اظهار کرد: تا پایان اردیبهشت ماه ۳۰ میلیون واکسن وارد کشور می‌شود و به همین اندازه نیز حجم انجام واکسیناسیون در استان افزایش خواهد داشت.

آقازاده از تولید 30میلیون واکسن تا پایان تیرماه در کشور خبر داد و گفت: باید سازوکار تزریق واکسن در استان را چالاک‌تر کرد. دانشگاه علوم پزشکی برنامه خود را برای واکسیناسیون در استان آماده کند. چراکه تا ۲۰ روز آینده سهمیه واکسن وارده به استان بالا رفته و لازم است برنامه گسترش واکسیناسیون در استان را تدوین کرد. همچنین بررسی جدی ایده واکسیناسیون خودرویی در استان در دستور کار قرار گیرد.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه از هفته گذشته امکان فعالیت مشاغل گروه دو فراهم شد است لزوم نظارت بر ترددها نیز باید جدی‌تر انجام شود. سال گذشته نیروی انتظامی ۵۸ معبر را تحت کنترل داشت و مقرر شده است امسال نیز این معابر تحت کنترل باشند. لازم است هفته جاری که احتمال افزایش سفرها وجود دارد و به دنبال آن اوج بیماری رقم می‌خورد، ترددها به شدت تحت کنترل قرار گیرد. فرمانداران از نیروی انتظامی جهت اعمال کنترل ترددها حمایت کنند.

به‌گفته آقازاده ترددها باید جدی گرفته شود و ورود و خروج از شهرستان‌ها ممنوع باشد تا به بهترین شکل ممکن نتیجه بگیریم، فرمانداران نیز فقط در موارد ضروری برگه تردد صادر کنند. در این راستا نیروی انتظامی تمامی امکانات خود را به کار گیرد تا کمترین میزان سفر در هفته جاری در استان انجام شود.

وی پیک چهارم بیماری کرونا را بزرگترین هجمه بیماری در طول یک سال اخیر دانست و اظهار کرد: خوشبختانه با همکاری و برنامه‌ریزی، مساعدت مردم و تلاش‌های کادر درمان ظرف یک ماه از پیک عبور کردیم. اگر این بیماری وارد پیک پنجم شود هیچ توانی در بین اصناف، کادر درمان و تجهیزات بیمارستان وجود ندارد و باید تا جایی که امکان دارد با ایجاد وقفه از شیوع موج جدید جلوگیری کرد که این وقفه تنها با رعایت بهداشت از سوی مردم به دست می‌آید.

این مقام مسئول هشدار داد: ساده‌انگاری در بیماری کرونا قابل قبول نیست و نباید دچار برخورد ساده‌انگارانه باشیم. رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در مجامع عمومی، رفت و آمدها و ادارات و ... باید با دقت انجام و رسانه ملی نیز در بیان تذکرات جدی‌تر وارد عمل شود.

وی در خصوص اقامه نماز عید سعید فطر در سطح استان نیز بیان کرد: عید فطر از اعیاد بزرگ مسلمانان است و روزه‌داران در انجام این فریضه اهتمام دارند و جهت حفظ سلامتی آنان اقامه نماز با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در فضای باز مجاز است. همچنین فعالیت‌های ورزشی در فضای باز با رعایت شیوه‌نامه‌ها منعی ندارد.

وی تأکید کرد: فرماندار شازند به آمارهای بیماران کرونا در شهرستان دقت داشته باشد و باید علت این میزان افزایش موارد فوتی و بستری بررسی و تحلیل شود. اگر شرایط به همین منوال باشد و کاهش محسوسی را نداشته باشیم، با بحران روبرو می شویم. در حال حاضر محلات تنها شهرستان قرمز استان است.

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه تا سقف ۱.۵ میلیارد تومان از اعتبارات استانی جهت فراهم شدن سوله چندمنظوره با توجه به نیازهای دانشگاه‌های علوم پزشکی پرداخت می‌شود، اضافه کرد: اگر رئیس شعبه‌ای در خصوص چک‌های برگشتی از مصوبه ستاد مدیریت کرونای استان سرپیچی داشته است، قطعاً تعقیب قضایی برای فرد خاطی اعمال خواهد شد. چراکه مصوبه بارها ابلاغ و اعلام شده است و عدم توجه به مصوبات قابل قبول نیست.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: