کد خبر: 4042348
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۴

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران با بیان اینکه احیای علم، ادب و فرهنگ در سایه احیای مفاخر و بزرگان این سرزمین شکل می‌گیرد گفت: سخن نظامی برخاسته و برگرفته شده از اسلام است و هیچ‌گاه از مسیر حیا و اخلاق خارج نشد.

حجت الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون یونسکو

به گزارش ایکنا از استان مرکزی، حجت‌الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، امروز، 21 اسفند در مراسم بزرگداشت حکیم نظامی در تفرش، تصریح کرد: امروز به واسطه نام نظامی غوغایی در کشور ایجاد شده است و همه جا نام حکیم نظامی برده می‌شود.

وی اظهار کرد: بناها در درجه اول باید در ذهن و اندیشه مردم ساخته شوند، بدون تردید اگر مردم یک منطقه به هویت خود باور داشته باشند اتفاقات خوبی رقم خواهد خورد. اگر مردم به هویت باور داشته و خانه‌های حکیم نظامی و نظامی‌ها در اذهان و جان آنان شکل گیرد ساخت بنای فیزیکی آنها کار سختی نخواهد بود.

ایوبی ادامه داد: اگر حکیم نظامی‌ با عنوان گنجوی شناخته می‌شود ایرادی نیست. چراکه گنجه جزو این خاک است. خاستگاه حکیم نظامی مشخص است و سروده شدن اشعار بسیاری برای عراق عجم گواه این است که این شاعر به خاستگاه خود عشق می‌ورزید و لزومی ندارد که این شاعر گنجوی یا تفرشی خوانده شود. زیرا او برخاسته از همین سرزمین است.

وی بیان کرد: احیای علم، ادب و فرهنگ در سایه احیای مفاخر و بزرگان این سرزمین شکل می‌گیرد. در قرن ۲۱، جهان به حکیمانی چون نظامی، حافظ، سعدی و فردوسی نیاز دارد. سخن این شاعر ایرانی برخاسته و برگرفته شده از دین و اسلام است و هیچ گاه از مسیر حیا و اخلاق خارج نشد.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران ادامه داد: زنان اشعار وی مظهر عفاف بودند و اگر امروز می‌خواهیم به زنان سرزمین‌مان عفاف و رعایت حجاب را سفارش کنیم می‌توان خواندن اشعار نظامی را پیشنهاد داد.

ایوبی در پایان گفت: با وزارت ارشاد رایزنی خواهیم کرد تا همه بزرگداشت‌های این شاعر در کشور به میزبانی تفرش برگزار شود و نمایشگاهی بزرگ برپا کنیم تا همه توجه‌ها به این استان، تفرش و عراق عجم معطوف شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: