کد خبر: 4057525
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۴

کانون‌های سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی؛ پل ارتباطی بین دانشگاه و مراکز علمی

رئیس جهاد دانشگاهی استان مرکزی گفت: کانون‌های سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی می توانند کانال ارتباط دانشگاه با مراکز علمی این نهاد باشند.

علی اصغفر غفاری زاده، رئیس جهاد دانشگاهی مرکزی

به گزارش ایکنا از استان مرکزی، به نقل از روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان مرکزی، علی‌اصغر غفاری‌زاده، رئیس جهاد دانشگاهی استان، امروز، 26 اردیبهشت در نشستی با دبیران کانون‌های سازمان دانشجویان جهاد ددانشگاهی استان در دانشگاه‌های مختلف، بر مطالبه گری، دغدغه‌مند بودن و برخورداری دانشجویان از روحیه انتقادی تأکید کرد و افزود: اگر روزی روحیه منتقد دانشجویان و روحیه انتقادپذیری در مدیران از بین برود، آن روز به مشکلات بسیاری دچار خواهیم شد.

وی افزود: شاید کرونا و بسیاری از مسائلی که امروزه جامعه با آن دست به گریبان است، فعالیت‌های دانشجویان و روحیه مطالبه‌گر آنان را تحت تأثیر قرار داده باشد، اما با بازگشایی دانشگاه‌ها باید به مسیری برگردیم که در آن این مطالبه‌گری رشد کرده و در ادامه به بهبود شرایط جامعه بیانجامد.

غفاری‌زاده با بیان اینکه جهاد دانشگاهی یک مجموعه خاص است که در دنیا مشابهی ندارد و شبیه آن تنها یک مجموعه در آلمان است، گفت: این مجموعه غیردولتی، کاملا مستقل بوده و نمونه بارز کار جهادی علمی، فرهنگی و آموزشی است.

وی اظهار کرد: این نهاد با هدف کمک به دانشگاه‌ها برای گذر از شرایط ابتدایی پیروزی انقلاب ایجاد شد و با توجه به از هم گسیختگی که آن زمان در دانشگاه‌ها اتفاق افتاد، این نهاد به کمک دانشگاه‌ها آمد و پس از به ثبات رسیدن این مراکز علمی، این نهاد با توجه به انعطاف‌پذیری فراوان خود وارد حوزه‌های فرهنگی، آموزشی و پژوهشی کاربردی شد و به اقدامات خاصی ورود کرد که پایه و اساس دانش‌بنیان دارند، بر این اساس خود را نزدیک به دانشجویان می‌دانیم.

غفاری‌زاده افزود: بسیاری از طرح‌ها و فعالیت‌های جهاد دانشگاهی باید با محوریت دانشجوها و دانشگاهیان و با تکیه بر ظرفیت‌های دانشجویی اداره شود. بسیاری از مسئولان امروز جهاد دانشگاهی در ابتدا با فعالیت در حوزه کار دانشجویی فعالیت خود را آغاز کردند و بسیاری از مراکز این نهاد در عنوان خود پسوند دانشجویی دارد .

وی افزایش ارتباط با دانشجویان را رویکرد و اولویتی مهم در برنامه‌ریزی‌های این نهاد دانست و افزود: این نهاد بیشتر ساختار فرهنگی و اجتماعی دارد، هرچند کانون‌های ما باید کار سیاسی هم بکنند ولی سیاست زده نشوند، این رویکردی است که مجموعه جهاد دانشگاهی نیز پیگیری می‌کند و تلاش دارد هیچگاه سیاست زده نباشد.

غفاری‌زاده گفت: میزان توانمندی و فعالیت این نهاد در دانشگاه‌ها به همت مسئولان این نهاد، تلاش کانون‌ها و خواست مسئولان دانشگاه بازمی‌گردد. دانشگاه‌ها از بودجه‌های فرهنگی بسیار خوبی برخوردار هستند، ولی اینکه مسئولان دانشگاه بخواهند که از ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی به خوبی استفاده کنند و به ضرورت این همکاری و اثربخشی آن باور داشته باشند، مسئله مهمی در دستیابی به هدف است.

وی با بیان اینکه از دانشگاه‌ها انتظار می‌رود که جهاد دانشگاهی را حمایت کنند، افزود: این نهاد در کشور 30 واحد و 20 پژوهشگاه و پژوهشکده دارد و در تمامی زمینه‌های علمی، فرهنگی و آموزشی و تحقیقاتی می‌تواند فعالیت کند و می‌توانیم فعالان دانشجویی را به این مراکز علمی لینک کنیم، افزود: پژوهشگاه‌های مطرح جهاد دانشگاهی در کشور مثل رویان، ابن‌سینا، پژوهشکده نفت و ... زیرمجموعه‌های جهاد دانشگاهی هستند و کانون‌ها می‌توانند کانال ارتباط دانشگاه با این مراکز علمی باشند.

غفاری‌زاده اظهار کرد: در حوزه ارتباط دانشگاه و صنعت دستاوردی در کشور حاصل نشده ولی جهاد دانشگاهی با حداقل امکانات موجود توانسته در این حوزه اقدامات خوبی انجام دهد. ما در استان مرکزی در حوزه‌های مختلفی فعال بوده و نیازمند ارتباط با دانشجویان هستیم. اگر این ارتباط به درستی ایجاد شود می‌تواند برای دو طرف منشاء خیر بوده و دستاوردهای بسیاری را برای طرفین حاصل کند.

وی افزود: جهاد دانشگاهی در استان دارای مرکز تخصصی درمانی است و در حوزه‌هایی همچون محیط زیست نیز فعال و دارای ازمایشگاه تخصصی محیط زیست است. ما طرح‌های مختلفی را با محوریت این مرکز در دست اقدام داریم که جدیدترین آنها مرتبط با کاهش آلودگی هواست.

غفاری‌زاده اظهار کرد: اگر بتوانیم از پتانسیل دانشجویان که حلقه ارتباطی ما با دانشگاه‌ها هستند به خوبی استفاده کنیم، قطعا بازدهی چندبرابری از فعالیت‌هایمان خواهیم داشت. حتی می‌توانیم محدود به ظرفیت‌های موجود نشده و با همکاری دانشگاه ها و دانشجویان به عرصه‌های جدید نیز وارد شویم.

وی با بیان اینکه سعی می کنیم بیش از گذشته از کانون‌های سازمان دانشجویان حمایت کنیم افزود: دانشگاه‌ها نیز باید کمک کنند که بودجه فرهنگی به بهترین شکل مورد استفاده قرار بگیرد.

مجتبی غلامی، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی استان مرکزی، نیز در این جلسه گفت: سازمان دانشجویان یکی از زیرمجموعه‌های معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی است که مجموعه های مختلفی را زیرمجموعه خود راه اندازی کرده و بر مبنای شان و علاقمندی دانشجویان در مسیر ایجاد شور و نشاط در دانشگاه‌ها فعالیت کرده و با جلب مشارکت دانشجویان، زمینه تمرین فعالیت‌های گروهی را برای آنها ایجاد می کند.

وی شبکه‌سازی در دانشگاه‌ها با محوریت فعالیت سازمان دانشجویان و در ادامه فعالیت‌های متنوع دانشجویی در دانشگاه‌ها را از رویکردهای این سازمان عنوان کرد تا در نهایت، مشارکت دانشجویان در فعالیت های اجتماعی و فرهنگی افزایش پیدا کند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :