کد خبر: 4078263
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۸

ایمنی سفرهای اربعین اولویت راهداری استان مرکزی است

مدیرکل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای استان مرکزی با اشاره به اینکه فراهم ساختن مسیری ایمن برای تردد زائران حسینی از مهم‌ترین اولویت‌های حوزه راهداری استان مرکزی است، گفت: برای اجرای طرح‌های موردنظر در اربعین، مسیرهای درجه اول و دوم در استان تعیین شده است.

مهرداد جهانی، مدیرکل راهداری استان مرکزی

به گزارش ایکنا از استان مرکزی، به نقل از روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای استان مرکزی، مهرداد جهانی، مدیرکل این اداره در استان، با اشاره به اهمیت راه‌های استان در سفرهای ایام اربعین حسینی، بر تأمین ایمنی در محورهای مواصلاتی تحت پوشش تأکید کرد و گفت: از اوایل مردادماه سال جاری ارتقای ایمنی در مسیرهای منتهی به مرز مهران در دستور کار قرار گرفته است.

وی فراهم ساختن مسیری ایمن برای تردد زائران را مهم‌ترین اولویت فعالیت حوزه راهداری دانست و ادامه داد: آشکارسازی و ایمن سازی نقاط پرتگاهی و مستعد حادثه، ارتقای روشنایی، نصب انواع تابلو و علائم ایمنی، نصب و تعمیر حفاظ‌های ایمنی شامل گاردریل، هندریل و نیوجرسی و ایمن‌سازی تقاطع های همسطح از جمله اقداماتی است که با اولویت ویژه در مسیرهای عبوری زائران توسط راهداران سطح استان در حال اجراست.

تداوم اقدامات راهداری استان مرکزی به زائران

مدیرکل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای استان اضافه کرد: با توجه به حجم بالای ترافیک پیش‌بینی شده در شبکه راه‌های استان در ایام پیک سفرهای اربعین، اقدامات راهداری تا 20 شهریورماه تداوم خواهد داشت تا تداخلی در ترافیک راه‌ها ایجاد نشود. همچنین به منظور برنامه‌ریزی دقیق برای اجرای طرح‌های مورد نظر در ایام اربعین، مسیرهای درجه اول و درجه دوم سفرهای اربعین در استان تعیین شده است که همگی منتهی به مرز مهران می‌شوند.

جهانی یکی از مهم‌ترین و شاخص‌ترین اقدامات پیش‌بینی شده را اجرای طرح «پویش همراهان سفر ایمن» عنوان کرد و افزود: با توجه به تجربه موفق اجرای این طرح در ایام نوروز در راستای کاهش تصادفات رانندگی، پویش همراهان سفر ایمن در ایام اربعین با محتوایی ویژه از ۱۵ تا ۳۱ شهریورماه به مدت ۱۶ روز متوالی میزبان زائران بارگاه ملکوتی حضرت اباعبدالله(ع) خواهد بود.

وی هدف از اجرای این طرح را ضمن اقدامات فرهنگی، آموزش نکات ایمنی، ارائه هشدارهای لازم در خصوص رانندگی ایمن، ارتقای فرهنگ رانندگی ایمن، آموزش نحوه رانندگی در شرایط مختلف جوی، آموزش نحوه رانندگی در انواع جاده‌های برون شهری، اجرای برنامه‌های هنری شامل نمایش‌هایی با محتوای تبیین فرهنگ عاشورایی و پیاده‌روی اربعین، مداحی و ارائه محتواهایی به مناسبت ایام محرم و صفر، استقبال و پذیرایی از زائران و برنامه‌های مختلف دیگر برشمرد.

کسب اطلاعات کامل از آخرین وضعیت ترافیکی و جوی راه‌ها

جهانی همواره بر کسب اطلاعات کافی از آخرین وضعیت ترافیکی و جوی راه‌ها، قبل سفر تأکید کرد و افزود: زائرین و کاربران جاده‌ای حتما قبل از سفر از طریق سامانه‌های مختلف همچون اپلیکیشن ۱۴۱، سایت مرکز مدیریت راه‌ها، شماره پیامکی ۱۰۰۰۱۴۱ و تلفن پاسخگوی شبانه‌روزی ۱۴۱ اطلاعات کامل از مسیر مورد نظر را کسب و سپس اقدام به سفر کنند.

وی اضافه کرد: کارگروه استانی و تیم‌های گشت ادارات تابعه راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان‌ها به صورت مستمر از مجتمع‌های خدمات رفاهی بین راهی بازدیدهای لازم را انجام می‌دهند تا از نظر وضعیت بهداشتی و نظافت محوطه و مناسب سازی فضاهای داخلی مجتمع ها به ویژه نمازخانه‌ها و سرویس‌های بهداشتی مشکلی وجود نداشته و خدمات مطلوبی برای زائران ارائه شود.

جهانی بیان کرد: آماده باش کامل اکیپ‌های راهداری سطح استان و جانمایی برای استقرار ۲۶ اکیپ گشت راهداری و ترابری تحت پوشش ۱۳ اداره راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای شهرستان‌ها از دیگر اقداماتی است که در ایام پیک سفرهای اربعین انجام خواهد شد.

مدیرکل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای استان مرکزی در پایان گفت: استان مرکزی دارای بیش از 6 هزار و ۴۵۰ کیلومتر راه است که در مجموع حدود ۶۰۰ کیلومتر از این راه‌ها در مسیر تردد زائران اربعین حسینی قرار دارد. امیدواریم با تمهیدات اندیشیده شده، برنامه‌های پیش‌بینی و هم‌افزایی سایر دستگاه‌های اجرایی و خدمات رسان بتوانیم به نحو شایسته میزبان زائران بارگاه ملکوتی حضرت اباعبدالله(ع) باشیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha