کد خبر: 3752708
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۵
گزارش ایکنا از دومین روز برگزاری مسابقات سراسری قرآن؛
گروه فعالیت‌های قرآنی - شهرستان اراک از دهم مهرماه میزبان بزرگ‌ترین رویداد قرآنی کشور یعنی فینال چهل و یکمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم است که این دوره از مسابقات تا ۲۳ مهرماه در دو بخش بانوان و آقایان ادامه دارد. خبرگزاری ایکنا گزارشی از روز دوم مسابقات و نقاط ضعف و قوت آن و البته پاسخ مسئولان ارائه می‌کند.

مسابقات؛ انگیزه حضور در کلاس‌های قرآن/ انس با قرآن، سبب عاقبت‌بخیری است

به گزارش ایکنا از استان مرکزی، شهرستان اراک از دهم مهرماه میزبان بزرگ‌ترین رویداد قرآنی کشور یعنی فینال چهل و یکمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم است که این دوره از مسابقات تا ۲۳ مهرماه در دو بخش بانوان و آقایان ادامه دارد. خبرگزاری ایکنا گزارشی از روز دوم مسابقات و نقاط ضعف و قوت آن و البته پاسخ مسئولان ارائه می‌کند.
دومین روز مسابقات قرآن اوقاف اراک دیروز 11 مهرماه از ساعت ۹ صبح در رشته حفظ و معارف حدیث آغاز شد. در این گروه آقایان سرخکی از فارس، احمد سلیمانی از خوزستان، سید رضا کاظمی از مازندران، مهدی حکیمی‌راد از گیلان، فرشاد فرهنگ از تهران، علی فتحی از خراسان رضوی با هم رقابت کردند.
در این مرحله که پس از نماز ظهر هم ادامه داشت نفرات ششم تا اول بدین شرح اعلام شدند: فتحی، حکیمی‌راد، کاظمی، فرهنگ، سرخکی و سلیمانی.
در خلال برگزاری مراسم حضور دانش‌آموزان در کنار پیرمردان ۸۰ ساله نظرم را جلب کرد. دانش‌آموزان با شیطنت‌های کودکی وقتی متوجه شدند قصد صحبت با آنان را دارم استقبال کردند.
عارف لک معروفی دانش‌آموز پایه هشتم متوسطه اول از مدرسه البرز فرهنگیان گفت: مگر نگفتند همه دعوت هستید؟ وقتی مربی ما گفت بریم مسابقات ما هم چون قرآن بود آمدیم. امروز اینجا هستم تا بتوانم قرائت خود را کامل کنم. خیلی دوست داشتم قاریان و شرکت کننده‌ها را ببینم. دوست دارم قاری بین‌المللی باشم.
پویا ابراهیمی دیگر دانش‌آموز پایه هشتم گفت: خیلی سال پیش کلاس قرآن می‌رفتم اما چند سالی که نمی‌روم امروز تصمیم گرفتم دوباره کلاس‌های قرآنی را شرکت کنم.
آرمین رستمی ادامه‌ داد: علاقه شدید به صحیفه سجادیه دارم، دوست دارم قرآن را در کنار صحیفه ادامه دهم. علاقه به پزشکی دارم اما عمل به قرآن و صحیفه را بیشتر دوست دارم.
بین حاضران در سالن مسابقات که تقریبا جمعیت خوبی برای مشاهده حضور داشتند پیرمردی با عصا دیدم. برایم جالب بود با این شرایط برای دیدن مسابقات آمده بود؛ به سمتش رفتم و از او در مورد انگیزه‌اش پرسیدم که گفت: محمد سرلک هستم و از خمین آمدم. ۸۰ ساله هستم. همه قرآن انگیزه است همیشه برای شرکت در جلسات قرآن مشتاقم. سواد زیادی ندارم اما گوش دادن به صوت قرآن را دوست دارم. اعتقاد دارم همین جلسات قرآنی است که می‌ماند مابقی همه فرع هستند.
خانم اشتری، خانه‌دار از دیگر حاضران است که گفت: خدا را شکر می‌کنم در این محفل حضور دارم. من از طریق تبلیغات شهری و صدا و سیما متوجه برگزاری شدم. البته همسرم هم خادم امامزاده محمد‌عابد (ع) است. ما نزدیک پایتخت هستیم و باید در برگزاری جلسات قرآنی بیشتر کار کنیم.
خلیل‌الله اصغری، بازنشسته بانک ملی هم گفت: من از طریق برنامه‌های هیات متوجه شدم مسابقات برگزار می‌شود. صدا و سیما خوب کار کرد. تبلیغات خمین هم بد نبود. بنده به قرآنیان توصیه می‌کنم بچه‌ها را دریابند ذهن آنان پاک است، پس هر چیز بکارند وقت درو کردن با مشکل مواجه نمی‌شوند.
عقیل عبدی‌زاده ۷۵ ساله از شازند هم گفت: ۲۰ سال فعالیت مستمر قرآنی دارم. شغلم آزاد است. قرآن جذبم کرد من هم برای جذب نوجوانان هر کار توانستم با هزینه شخصی و کمک خیرین انجام دادم.
عبدی‌زاده از نقل و انتقال سرویس‌های ایاب و ذهاب گلایه کرد و افزود: گویا زمان تردد اتوبوس‌ها مشخص است. مدت زمان طولانی ایستادم در اخر هم با تاکسی آمدم. تبلیغات خوب بود اما نه به اندازه‌ای که چشمگیر باشد.
انصاری پیرمرد ۸۵ ساله دوست داشتنی از دیگر شرکت کننده‌ها بود که در مورد انگیزه‌اش پرسیدم. گفت: به عشق قرآن آمدم. کاش سواد داشتم فعالیت می‌کردم اما با همین وجود هم دست از کار نکشیدم. به جوانان توصیه می‌کنم از سه شاخصه صبر، فکر و گذشت غافل نباشند.
به گزارش ایکنا، بخش سوم مسابقات بخش معارفی در رشته حفظ موضوعی و معارف قرآن ساعت 15:30 دیروز، ۱۱ مهر در مجتمع کوه نور اراک آغاز شد.
هاشم وحیدیان از خراسان رضوی، مهدی میرزایی از استان مرکزی، مصطفی فریدونی از خراسان جنوبی، حسین فرخی‌مقدم از ایلام، علی بدری از تهران و محمدرضا اسماعیل‌پور از یزد با یکدیگر رقابت کردند.
همچنین مسابقات بخش حفظ موضوعی در ۵ بخش برگزار شد. متسابقان به طرح سوالات بخش سوم اعتراض داشتند که گزارش دقیق آن منتشر می‌شود.
هاشم وحیدیان از خراسان رضوی با ۱۰۸,۱۵ امتیاز نفر اول
حسین فرخی مقدم از ایلام با ۱۰۷,۶۵ امتیاز نفر دوم
مصطفی فریدونی از خراسان جنوبی با ۱۰۷,۵ امتیاز نفر سوم
علی بدری از تهران با ۱۰۳,۱۳ امتیاز نفر چهارم
محمدرضا اسماعیل پور از یزد ۱۰۲,۷۳ امتیاز نفر پنجم
مهدی میرزایی از مرکزی با ۹۴,۶۹ امتیاز نفر ششم
این بخش با اعلام نفرات اول تا ششم به کار خود پایان داد. بدین ترتیب پرونده روز دوم مسابقات بسته شد.
گلایه‌هایی از سرو غذای روز اول بود و در روز دوم به گوش رسید. علت را از حجت‌الاسلام عبدالله حسینخانی، دبیراجرایی مسابقات قرآن اراک جویا شدم که گفت: غذای هر روز ما علاوه‌ بر غذای عوامل اجرایی که هر روز تغییر می‌کند برای مهمانان ثابت است. روز گذشته مهمانانی که جهت مشاهده مسابقات آمده بودند بدون هماهنگی از غذای عوامل میل کردند و ما هم به عنوان میزبان نمی‌توانیم از حضور آنان جلوگیری کنیم لذا غذا برای عوامل از جمله خود ما کم آمد که کباب سرو شد. در ضمن نحوه سرو غذا از سوی بازرس و ناظر و حتی کارشناس تغذیه نظارت می‌شود.
انتهای پیام

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: