کد خبر: 3754296
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۴
گزارش ایکنا از هفتمین روز برگزاری مسابقات سراسری قرآن؛
گروه فعالیت‌های قرآنی - هفتمین روز از مسابقات سراسری قرآن کریم به میزبانی استان مرکزی و شهرستان اراک به برگزاری آئین اختتامیه بخش آقایان اختصاص داشت.

نبود اتاقی ویژه تمرکز قاریان/نشان دوره چهل‌ودوم تحویل استان اصفهان شد

به گزارش ایکنا از استان مرکزی، مسابقات سراسری قرآن اراک هفتمین رور خود را پشت سر گذاشت. روزی پر‌هیجان برای قاریان و حافظان کل. برحسب گمانه‌زنی‌هایی نفرات اول و دوم قرائت شامگاه گذشته مشخص شده بود اما صبح دیروز با قطعیت نفرات ممتاز، عالی و شایسته تقدیر معرفی شدند.
تمام برنامه‌ریزی‌ها برای آئین اختتامیه از ماه‌ها قبل انجام شده بود. دوشنبه روز برترین‌های قرائت و حافظان کل کشور بود. همه خوشحال و منتظر، گویا از قبل می‌دانستند چه کردند و در چه جایگاهی قرار دارند. به نظر می‌رسید برای اختتامیه این دوره از مسابقات نمایندگان مجلس استان حضور داشته باشند اما این انتظار محقق نشد.
آیین اختتامیه مرحله سراسری قرآن اراک ساعت 9:45 دقیقه با نواخته شدن سرود ملی آغاز شد. مهدی غلام‌نژاد، قاری ممتاز این دوره از مسابقات آیاتی چند از کلام وحی را تلاوت کرد.
در ادامه این آیین حجت‌الاسلام حمید محمدی، قائم‌مقام و دبیر شورای توسعه فعالیت قرآنی در گفت‌و‌گویی تلویزیونی گفت: در جمهوری اسلامی نگاه و هدف از برگزاری مسابقات قرآن راهگشایی برای افراد مختلف جامعه و انس هرچه بیشتر آنان با این مصحف شریف است. از این رو هدف ما از برگزاری مسابقات جریان سازی فرهنگی و توسعه فرهنگ قرآنی است. برخی از مسئولان با ظاهر روخوانی، ترجمه ظاهری قرآن مشکل دارند. یکبار تفسیر قرآن مطالعه نکردند. در نظام اسلامی ایران نباید کسی سمتی متصدی داشته باشد اما با قرآن بیگانه باشد. یکی از اهداف مسابقات توسعه فرهنگ، توسعه معرفت، ایمان و رفتار قرآنی است.
در این مراسم، مشخص شد مهدی غلام‌نژاد و محمدجواد مرادی حافظ کل نمایندگان ایران در مسابقات بین‌المللی ایران و مالزی هستند. هادی موحد‌امین قاری ممتاز نماینده ایران در مسابقات بین‌المللی مالزی است. کسب رتبه اول مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان و رتبه دوم مسابقات بین‌المللی کشور کویت از دیگر افتخارات مهدی غلام‌نژاد در سال جاری است.
اشک‌های مهدی غلام‌نژاد روی جایگاه وقتی نام مادر آمد قابل تأمل بود. اشک وی نشان از ارادت زیاد به مادر داشت. قاری ممتاز این دوره از مسابقات به خبرنگار ایکنا گفت: سطح مسابقات قرآن امسال بسیار بالا بود. رقبا همه آماده بودند. امسال خدا توفیق داد برای اولین‌‌بار رتبه ممتاز را کسب کنم. در این راه موفقیت خود را بعد از حمایت خدا مدیون مادرم هستم.
هادی موحد امین، دیگر قاری ممتاز هم سطح برگزاری میزبانی استان را خوب ارزیابی کرد و افزود: برگزاری مسابقات در دو مرحله مقدماتی و فینال خوب است اما فاصله 45 روز زیاد است. بهتر است به یک ماه تقلیل یابد. نبود مکانی برای تمرکز از دیگر اشکالات بود. متسابق برای قرائت نیاز به تمرکز دارد اگر اتاقی بدون هیچ سروصدا در کنار جایگاه در نظر گرفته شده بود به تمرکز شرکت‌کنندگان کمک می‌کرد.
در آیین اختتامیه اسامی نفرات برتر رشته‌های حفظ کل و قرائت تحقیق بدین ترتیب اعلام شد:
برترینهای رشته قرائت تحقیق:
مهدی غلامنژاد از تهران ممتاز
سید حمیدرضا مقدسی از قم ممتاز
هادی موحد امین از تهران ممتاز
حسین پورکویر از خراسان رضوی عالی
مجتبی محمدبیگی از تهران عالی
مختار دهقان از خراسان رضوی عالی
امید حسینینژاد از خراسان رضوي شایسته تقدیر
مهدی شجاع از خراسان رضوي شایسته تقدیر
برترینهای رشته حفظ کل:
محمدجواد مرادی از قم ممتاز
رضا گلشاهی از خراسان رضوی ممتاز
نوید رزمجو از فارس ممتاز
سعید علی اکبری از قزوین عالی
محمدرسول تکبیری از تهران عالی
محمدعلی شریعتی از قم عالی
سعید شاهرخی از کرمان عالی
حسین درستکار از هرمزگان عالی
محمد خاکپور از خراسان رضوی شایسته تقدیر
ابوذر کرمی از مرکزی شایسته تقدیر
در مراسم اختتامیه چهل ویکمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم حکم مسئولیت «بنیاد مسابقات قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه» به حجتالاسلام علی مقنی اعطاء شد. در بخشی از این حکم آمده است؛ «مسئولیت برگزاری بهینه و رشد و ارتقای شاخص‌های کیفی مسابقات شهرستانی، استانی، ملی و بینالمللی بر عهده این مجموعه و زیر‌نظر مرکز امور قرآنی سازمان خواهد بود. لازم است با بهرهگیری از رهنمودهای مقام معظم رهبری، توجه به اسناد فرادستی، تعامل با ستاد عالی هماهنگی مسابقات قرآنی کشور و جلب نظر نخبگان قرآنی و همراهی نهادهای مرتبط به ویژه همه بخشهای سازمان اوقاف و امور خیریه، نسبت به راهاندازی بنیاد مساباقت قرآن کریم اقدام کنند.»
سپس آیین تجلیل از نفرات برگزیده و خانواده‌های قرآنی اراک و پیشکسوتان برگزار شد. تجلیل از خانواده شهیدان غلامی، شهید بخشی، اجرای تواشیح توسط گروه تواشیح میعاد خوزستان از دیگر بخش‌های مراسم اختتامیه بود.
پس از آخرین مرحله اختتامیه که پخش دعای قرآنی رهبری گفت‌و‌گوهای رسانه‌ای قاریان و حافظان آغاز شد. در آیین اختتامیه حجت‌الاسلام محمدی، قائم‌مقام و دبیر شورای عالی توسعه فعالیت‌های قرآنی مهمان ویژه مراسم بود. آیت‌الله دری نجف آبادی، نماینده ولی فقیه در استان، حجت‌الاسلام عبداللهی، رئیس کل دادگستری استان، سردار کریمی فرمانده سپاه روح‌الله استان میهمانان استانی بودند. پرونده بخش برادران مرحله سراسری مسابقات قرآن اوقاف اراک بسته و نشان مسابقات قرآن به اصفهان تحویل شد.
انتهای پیام

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: