کد خبر: 3755079
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۱
گزارش ایکنا از دهمین روز برگزاری مسابقات قرآن؛
گروه فعالیت‌های قرآنی - دهمین روز از مسابقات سراسری قرآن کریم به میزبانی استان مرکزی و شهرستان اراک به آغاز رقابت‌های بانوان در رشته‌های مختلف اختصاص داشت.

 حضور داور در کنار متسابق؛ نکته مثبت مسابقات امسال/ نزدیکی محل اسکان و برگزاری مسابقات تدبیر خوبی بود

به گزارش ایکنا از استان مرکزی، دهمین روز مسابقات سراسری قرآن به میزبانی اراک برگزار شد. مسابقات طبق روال روزهای قبل ادامه دارد. رقابت در رشته‌های حفظ و قرائت شاید به اندازه بخش آقایان حساس نباشد، اما اهمیت بسیاری دارد.
از شامگاه روز نهم مسابقات مرحله مقدماتی رشته حفظ کل و حفظ 20 جزء در هتل امیرکبیر آغاز شده و نفرات راه‌یافته به نیمه‌نهایی از صبح پنجشنبه رقابت خود را آغاز کردند.
از عصر پنجشنبه نفرات برگزیده مرحله استانی مسابقات قرآن استان‌ها در مرحله مقدماتی مسابقات قرائت ترتیل، تحقیق، حفظ 10 جزء در دو سالن مجزا خیام و تالار کوه نور رقابت خود را آغاز کردند. رقابت‌ها در رشته حفظ کل، 20 جزء در هتل امیرکبیر در نوبت عصر و حتی در نوبت شب ادامه دارد. نفراتی که حائز امتیاز لازم شوند به مرحله نیمه‌نهایی راه می‌یابند.
در روز دهم از مدرسه علمیه ریحانةالنبی(س) اراک برای حضور در مسابقات شرکت کردند. بانوان طلبه از رفتار ناشایست عوامل اجرایی خانم در محل برگزاری مسابقات گلایه‌مند و معترض بودند. این رفتارها تنها به حضور طلبه‌های خانم محدود نمی‌شود. برخی از بانوان خبرنگار هم معترض هستند که چرا با وجود داشتن کارت شناسایی کیف آنان بازرسی می‌شود.
البته نباید حق را نادیده گرفت که تعدادی از بانوان عوامل اجرایی رفتاری بسیار شایسته دارند و در برخورد با خبرنگاران و حاضران خوش‌رو هستند.
در نوبت صبح، 19 مهر 13 منتخب رشته حفظ کل و 17 منتخب رشته حفظ 20جزء در مرحله نیمه‌نهایی با هم رقابت کردند. در نوبت عصر نیز 18 قاری از ساعت 15:30 تا 18 و 16 قاری دیگر از ساعت 18:30 تا 21 با هم رقابت کردند.
از ساعت 15 تا 18 شاهد ادامه رقابت شرکت‌کنندگان رشته حفظ کل و حفظ 20 جزء بودیم. رقابت 15 حافظ 10 جزء نیز از ساعت 18:30 در سالن خیام آغاز شد. شرکت کنندگان رشته قرائت ترتیل نیز رقابت خود را در مرحله مقدماتی آغاز کردند. رقابت‌ها در رشته حفظ و قرائت تا 22 مهر ادامه دارد.

حضور داور در کنار متسابق؛ نکته مثبت مسابقات امسال/ نزدیکی محل اسکان و برگزاری مسابقات تدبیر خوبی بود
به گزارش ایکنا؛ وحیده گنبدی، داور صوت مسابقات حفظ و قرائت اراک، در مورد سطح برگزاری مسابقات به خبرنگار ایکنا گفت: حضور داور در کنار متسابق نکته مثبت و چشمگیر مسابقات امسال است. حس می‌کنم حضور داوران در کنار شرکت‌کنندگان زمینه آرامش هرچه بیشتر آنان را در برداشته است.
وی ادامه داد: وقتی در کنار متسابق حضور داشته باشیم، قاریان یا حافظان می‌داند تمام حواس و دقت ما به تلاوتشان هست و اینکار باعث می‌شود تا با آرامش بیشتری تلاوت کنند.
گنبدی اضافه کرد: البته ناگفته نماند که بانوان امسال با سطح بالایی در مسابقات حاضر شدند و این مهم نشان از تمرین مستمر آنان دارد. تلاوت امسال حاکی از آموزش قوی شرکت‌کنندگان است. امسال همه با آمادگی آمدند و کمتر فردی را می‌توان پیدا کرد که ضعیف باشد، اما باید پس از اتمام مسابقات اظهار‌نظر نهایی را بیان کرد.
وی در مورد میزبانی اراک هم گفت: میزبانی خوب بود و همه صبور هستند و برخورد با داوران خیلی خوب است. همچنین وسیله حمل و نقل فراهم است و نزدیکی محل اسکان و برگزاری مسابقات بسیار تدبیر خوبی بود.

حضور داور در کنار متسابق؛ نکته مثبت مسابقات امسال/ نزدیکی محل اسکان و برگزاری مسابقات تدبیر خوبی بود
به گزارش ایکنا؛ سمیه حاج‌علی، داور مسابقات قرآن اراک، هم گفت: تاکنون تلاوت قاریان قوی نبوده است، اما درمجموع متوسط روبه بالا بودند. هنوز قاریان خوب تلاوت نکرده‌اند. میزبانی خیلی خوب و فضای مسابقات عالی است.
وی ادامه داد: اینکه داوران روی صحنه داوری می‌کنند هم برای شرکت‌کنندگان و هم برای داوران نقطه‌قوت است. گاه متسابق گمان می‌کند صدای اتاق تلاوت با صدای پخش شده در اتاق داوران متفاوت است. حضور داور در کنار متسابق از گمانه‌زنی‌ها جلوگیری می‌کند. میزبانی استان هم در بخش اسکان و هم برگزاری مسابقات خوب است و به سهم خودم تشکر می‌کنم.

حضور داور در کنار متسابق؛ نکته مثبت مسابقات امسال/ نزدیکی محل اسکان و برگزاری مسابقات تدبیر خوبی بود
نادیه شکری، مسئول سایت اوقاف در مسابقات سراسری قرآن اراک، در گفت‌و‌گو با ایکنا گفت: طی 13 روز مسابقات سعی داریم سایت به‌روز باشد و افرادی که درمسابقات حضور ندارند، به طور کامل در جریان مسابقات قرار گیرند.
وی ادامه داد: از وقتی وارد این فضا شدم خواه‌ناخواه بسیاری از فرازهای قرآنی و حکمت‌های نهج‌البلاغه را شنیدم و این شنیدن‌ها در زندگی تأثیر دارد. اینجا را مدینه فاضله کوچکی دیدم. از ابتدای برگزاری مسابقات شاهد همکاری و هماهنگی تک‌تک اعضا برای بهتر برگزار شدن مسابقات بودی.، همه با حسن خلق با هم صحبت و سعی می‌کنند کسی را ناراحت نکنند. این امر نشان‌دهنده این است که جامعه اسلامی در مقیاس بزرگ‌تر هم می‌تواند این طور باشد. اگر فرامین قرآنی در جامعه نشر پیدا کند، می‌توانیم مدینه فاضله‌ای را در گستره جهان شاهد باشیم.
شکری اضافه کرد: مسابقات باعث شد حتماً دوره تجوید را بگذرانم و با صحیح‌خوانی آشنا شوم. با گوش دادن به تلاوت متسابقان به وجد آمدم و علاقه‌مندم در این زمینه فعال باشم و از اینکه تاکنون این کار را ادامه نداده‌ام ناراحتم.
رقابت‌ها شامگاه روز 19 مهر در رشته حفظ ادامه داشت که نفرات انتخابی در مرحله نیمه‌نهایی با هم رقابت می‌کنند.
انتهای پیام

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: